vesti24.mk

Tag : обвинителство

ВЕСТИ

Детали за трагедијата во Куманово во која едно лице загина: Возачот (70) со 1,41 промили алкохол ги покосил пешаците, ќе се прегледуваат камери

admin
Основно јавно обвинителство Куманово поведе постапка за случена сообраќајна незгода на 28.07.2021 година, околу 13 часот, на бул.Трета Македонска Ударна Бригада во Куманово, во која...
ВЕСТИ

Детали за убиството во Струга: Ја избодел сопругата во стан на пријатели, па се обидел да се самоубие

admin
Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде беше лишена од живот жена на возраст од 34...
ВЕСТИ

Поведена постапка против пет лица за нарушување на полицискиот час​

admin
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнен налози против четири лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија...
ВЕСТИ

Стоилковски: Обвинителството мора да реагира за скандалот „Шик Јелак“, Заев отвора врата за анти – НАТО елементи

admin
-Дозволете ми на почеток да ви го честитам најголемиот празник – Денот на независноста на Република Македонија.Се извинуваме што за време на најголемиот државен празник...
ВЕСТИ

За 43 лица во Скопје побарани казни за непочитување на полицискиот час

admin
Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози од по 2 000 евра против вкупно 43 лица за непочитување на полицискиот час....
ВЕСТИ

„По приведувањето на Јанева СЈО е обезглавено“: Извештајот за притворот стигна во Советот на јавни обвинители

admin
Советот на јавни обвинители го доби извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за сите досега преземени активности во предистрагата и истрагата...
ВЕСТИ

Отворена истрага против скопјанец кај кого беа пронајдени марихуана и амфетамин

admin
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет...