vesti24.mk

Tag : обичаи и верувања

ЗАБАВА

Се празнува Преподобен Антониј Велики, ова се обичаите

admin
Подвизувањето е старо колку и христијанството. Но во почетокот личностите што се подвизувале не ги напуштале населените места и не оделе во пустини, пештери и...
ЗАБАВА

Нова година, стари обичаи: Овие работи никако не ги правете, за да не ве бие баксуз

admin
Данците кршат чинии, Јапонците се кикотат, Бразилците носат бело, Шпанците јадат грозје, а Србите прасечко – сето ова во името на благосостојбата во новата година....
ЗАБАВА

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа- ова никако не го заборавајте во сабота!

admin
Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на полноќ се исполнуваат сите желби....