vesti24.mk

Tag : овошје

ЗАБАВА

Истражување: Овошјето и зеленчукот корисни за мозокот кај тинејџерите

admin
Ново научно истражување спроведено во Велика Британија покажува дека исхраната богата со свежо овошје и зеленчук може да биде корисна за менталниот развој, особено кај...
ЗАБАВА

Ова овошје е мелем за многу тегоби: Ги чисти белите дробови, го намалува холестеролот, ја подобрува крвната слика

admin
Дуњата содржи изобилство на витамини, а во народната медицина се користи со децении. Пред сè се користи за ублажување на кашлицата и смирување на стомачните...
ЗАБАВА

Семките на овие овошја секогаш ги фрламе, а правиме голема грешка: Дознајте како му помагаат на нашето здравје

admin
Општо е познато дека овошјето е исклучително важно за нашето здравје, но она што помалку луѓе го знаат е дека се што содржи овошјето е...
ЗАБАВА

Јадете го ова овошје секој ден – здраво е и полно со витамини, а помага при слабеење

admin
Овошјето е важен дел од здравата исхрана, изобилува со витамини и други хранливи материи потребни за телото, а исто така е одлично за губење на...
ЗАБАВА

Овој зеленчук и овошје го обновува и хидрира организмот за време на жешките летни денови, на овој начин ги надополнувате витамините

admin
Во текот на летото, поради големата топлина, дефинитивно мора да обрнеме внимание на она што го јадеме и да избереме храна што не храни, но...
ЗАБАВА

Сигурно ги фрлате корите од овие овошја и зеленчуци, но еве зошто правите огромна грешка

admin
Во кората од овошје и зеленчук, можете да најдете хранливи материи кои се одлични за нашиот организам. Овие кори често се извор на хранливи материи...
ЗАБАВА

Зошто е важно да ги читате броевите на налепниците на овошјето и зеленчукот?

admin
На овие налепници е втиснат т.н. PLU код (Price Look Up), според кој лесно може да се одреди на која група припаѓа производот. Но уште поважно,...
ЗАБАВА

Секој лек може да стане отров: Овие намирници се здрави и треба да ги јадете, но ако претерате со дозата…

admin
Секој лек може да стане отров, доколку претерате со количината. Сè зависи од дозата. Истото важи и за здравата храна, со која ако претерате, може...
ЗАБАВА

Овошјето, виното и чоколадото може да помогнат за понизок крвен притисок

admin
Лошата диета е еден од клучните фактори за кардиоваскуларни болести. Поради тоа, од исклучително значење се истражувањата за врската меѓу исхраната и крвниот притисок. Во...
ЗАБАВА

Подгответе се за есенска диета со одлични резултати: За само една недела ќе доживеете големи промени

admin
Од есенските намирници може да се направи мени од кое можете да си обезбедите доволно хранливи материи да не бидете гладни, а притоа, да слабеете....
ЗАБАВА

Докажано најлековитото овошје: Лекува сè – од дијабетес до кардиоваскуларни заболувања

admin
Ова овошје содржи неверојатна количина на витамини и на минерали, а бројни истражувања докажале дека лекува многу здравствени проблеми Сите уживаме во вкусот и мирисот...
ЗАБАВА

Мислите дека е корисно, но тоа е штетно: Не вечерајте овошје!

admin
Конзумирањето на овошје во големи количини може да биде штетно, особено ако ги јадете навечер, предупредуваат експертите. Една од причините за масти во црниот дроб...