vesti24.mk

Tag : омикрон

ВЕСТИ

Д-р Даниловски: Пикот од омикрон сојот допрва доаѓа

admin
Епидемиологот, д-р Драган Даниловски смета дека пикот на новозаразени во овој ковид-бран, во кој доминира омикрон-сојот, би достигнал врв токму крајот на јануари и почетокот...
ВЕСТИ

МЗ:Детектиран Омикрон кај 33 пациенти, кај тројца детектиран и флурон

admin
Министерството за здравство ја информира јавноста дека во лабораторијата за вирусологија на Институтот за јавно здравје се направени анализи за детекција на сојот Омикрон на...
ВЕСТИ

Министерството за здравство демантира дека има уште еден случај на омикрон во Македонија

admin
Министерството за здравство ја информира јавноста дека досега со секвенционирање на вирусот SarsCoV2 детектиран е сојот омикрон само кај еден пациент кој во државата пред...
ВЕСТИ

ПОТВРДЕН ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА ОМИКРОН ВО ОВОЈ ГРАД – станува збор за лице вакцинирано со две дози Фајзер

admin
Потврден е првиот случај со омикрон, новиот сој на Ковид – 19 во Струга, информира за МИА епидемиологот од Центарот за јавно здравје Јованка Струлакова...
ВЕСТИ

Според Филипче не може за секој нов сој на коронавирусот да се воведуваат рестриктивни мерки

admin
Не може за секој нов сој на ковид да воведуваме реситриктивни мерки. Оваа изјава на министерот за здравство во заминување доаѓа во пресрет на празничниот...
ВЕСТИ

Пановски: Омикрон најверојатно веќе е меѓу нас, да се бараат негативни ПЦР-тестови на границите

admin
Микробиологот проф.-д-р Никола Пановски смета дека сојот омикрон најверојатно е веќе влезен во земјава. -Сепак не треба да се ризикува, за да не дојде до...
ЗАБАВА

ОМИКРОН: Што е засега познато за новата варијанта на коронавирусот?

admin
Новиот сој на коронавирус, наречен омикрон, првпат беше идентификуван од јужноафрикански научници, но не е сигурно дека првпат се појавил во Јужна Африка. Засега е...