vesti24.mk

Tag : Општество

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

МАН му го честита изборот на Чадиковски за претседател на ЗНМ

admin
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) за нов претседател со 4 годишен мандат го избра Младен Чадиковски кој доби подршка од 86 гласови, наспроти неговиот...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

admin
Од денеска до 31 декември, Градот Скопје за граѓаните во главниот град подготви најразлични доживувања и незаборавна забава за новогодишните празници во населбата „ВИНТЕРЛЕНД“ на...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

МВР апелира до граѓаните да пријавуваат продавачи на петарди и пиротехника

admin
Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани по претежно влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет има во Страцин, Гостивар, Маврово, Буково,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Претставници на Црвениот крст со Заев разговараа за третманот на затворениците

admin
Премиерот Зоран Заев се сретна со делегација на меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) во состав Јелена Стијачиќ, шеф на регионалната делегација на Црвенот крст,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Штрајкот прекинат, затворениците ќе преговараат со Владата за амнестија

admin
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Република Косово и на Република Бугарија во Република Македонија. На средбата...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Полицајци бришеле снимки на снимателите зашто ја имало обвинителката во кадар

admin
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе обвинителен акт против...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Адеми потпиша Декларација за соработка со Меѓународната школа за студии на холокаустот

admin
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе обвинителен акт против...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Град Скопје засади нов дрворед во Ѓорче Петров

admin
Општина Аеродром во претстојниот период ќе спроведе анкета во основните училишта за да се види дали има интерес меѓу учениците за изучување на италијанскиот како...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Отворен регионален ресурсен центар за слепи лица во Битола

admin
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски, денеска имаа средби со командантот на Здружената команда на сојузничките сили...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Нема пропуст кај судијата Пајазити кој му даде покана за затвор на Груевски

admin
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски, денеска имаа средби со командантот на Здружената команда на сојузничките сили...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

(Видео) Пцости и закани меѓу демонстрантите од „Македонија бојкотира“ и адвокатот Тортевски

admin
Првите и најзначајни личности на традиционалната 27. манифестација во пресрет на Божик, што скопјани со симпатии ја прифатија и здушно ја поддржуваат, се избрани. Кум...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Хелсиншкиот комитет: Жртвите на семејно и родово насилство виктимизирани и од институциите

admin
Искуството на жртвите за пријавување семејно насилство во Центарот за социјални работи покажува дека правилата за постапување во случаи на семејно насилство не се почитуваат...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Хелсиншкиот комитет бара разрешување на Комисијата за заштита од дискриминација

admin
На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот Душко Лазаров. Алексовски е вработен...