vesti24.mk

Tag : ореви

ЗАБАВА

Оревите се најздравите јатки: Зошто треба секој ден да јадете по 6-7 од нив?

admin
Оревите се најздравите јатки. Богати се со многу драгоцени материи и антиоксиданси неопходни за основните функции на организмот како целина. Јадете по 6-7 ореви на...
ЗАБАВА

Вкусни, здрави, богати со витамини: Зошто мора да јадете ореви, бадеми, пуканки…?

admin
Оревите се многу здрава храна, бидејќи тие се полни со здрави масти, протеини, влакна, витамини особено витамин Е. Луѓето кои секојдневно јадат по една рака...
ЗАБАВА

Сочен колач со јаболки и ореви и неодолив крем од сирење

admin
Совршен сладок вкус … Потребно е:за тестото:300 гр брашно190 гр кафеав шеќер250 мл масло4 јајца1/2 лажиче сода бикарбона1 лажиче цимет2 јаболки, изрендани100 гр ореви, сецкани за кремот:100 гр омекнат путер200 гр крем сирење50 гр кафеав шеќер1...
ЗАБАВА

Топло, ароматично и вкусно: Печени јаболки со ореви и карамел прелив

admin
Топли и сочни јаболки со карамел прелив и суво овошје за совршени есенски ноќи. Состојки: 5 јаболки 50 гр. сечени ореви 50 гр. суво грозје...