vesti24.mk

Tag : ОЈО

ВЕСТИ

Имал коронавирус и наместо дома, заминал за Германија – гостиварец ќе добие казна која мора да ја плати

admin
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Предлог за издавање казнен налог против две лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија...
ВЕСТИ

Транспаренси поднесе кривична пријава до ОЈО за незаконски исплати во Агенцијата за филм на РМ

admin
Транспаренси Интернешнел Македонија денеска соопшти дека до Основното јавно обвинителство во Скопје поднело кривична пријава во врска со незаконските исплати од Агенцијата за филм. Кривичната...
ВЕСТИ

ОЈО со детали за тешката сообраќајка што се случи во Кавадарци, во која загина 26-годишно момче

admin
Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи изврши увид на местото каде денеска се...
ВЕСТИ

„Најдобро решение за ОЈО ќе биде кога Заев ќе реши да ги тргне рацете од обвинителството“

admin
Најдобро решение за ОЈО ќе биде кога Зоран Заев ќе реши да ги тргне рацете од обвинителството и судството и кога ќе одлучи да има...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Нов скандал со прислушување: снимени фиксните телефони на обвинителите

Ferad Aruc
Републичкиот јавен обвинител на брифинг со новинарите откри дека Основното јавно обвинителство води предистражна постапка за телефонската централа во зградата на обвинителството. Станува збор за...
МАКЕДОНИЈА

Антикорупциска бара ОЈО да испита како државни пари легнале на сметка на ДУИ

Ferad Aruc
Ќе се најде ли  партијата на  Али Ахмети на тапет на ЈО. Од јавното обвинителство не одговорија дали ќе отворат истрага з азлоупотренб на државни...
Uncategorized

Шеќеринска во ОЈО дава исказ за насилствата во Собранието

admin
Во Обвинителството продолжува сведочењето на пратениците од СДСМ за крвавите настани во Собранието од 27 април. Во моментов исказ како  оштетена треба да даде потпретседателката...