vesti24.mk

Tag : петковден

ЗАБАВА

Се празнува Мајка Параскева – Петковден, ова се обичаите што треба да се направат

admin
Култот кон света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести, поради што...
ЗАБАВА

Утре е голем празник: За здравје и благосостојба испочитувајте го ова

admin
Утре се празнува Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната како света Петка. Родена е кон крајот на деветиот или пак на почетокот на десетиот век во...