vesti24.mk

Tag : петровден

ЗАБАВА

Среќен именден Петар, Петре, Петра, Петранка

admin
Денеска е Св. апостоли Петар и Павле – Петровден. Со овој празник завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот...
ЗАБАВА

По Петровден доаѓа Павловден: Ова никако не смее да ви се случи на тој ден

admin
Во четврток е Петровден, а во петок Павловден, со кој се поврзани многу обичаи. Собор на 12 Апостоли – Павловден. Бидејќи претходниот ден, иако е...