vesti24.mk

Tag : Полска

ЗАБАВА

Во Полска откриена рака на дете кое пред 100.000 години починало од ужасна смрт

admin
При археолошки ископувања во Темната пештера во провинцијата Малополското Војводство во јужна Полска, откриени се останки на дете неандерталец, стари над 100.000 години. Останките се...
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ

Започна “Ударот на сабјата”: 18.000 војници на НАТО пред границата со Русија

admin
Во Полска и балтичките земји денес почнуваат воени вежби на источното крило на НАТО, во кои учествуваат околу 18.000 војници од 19 земји. САД командува...
СВЕТ

Полска е “новата Германија”

Ferad Aruc
Пред околу четвртина век Полска, како и останатите источноевропски земји, минала низ големи општествени и политички промени. Државно контролираната економија ја заменила пазарната и Полска...
ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Полска ја растури Европската олигархија: Наместо данок за граѓаните, воведе ДАНОК ЗА БАНКАРИТЕ!

Ferad Aruc
Додека банкарите се среќни, граѓаните на државата никогаш нема да бидат среќни! Европската унија веќе не знае како да ги контролира земјите како Полска, чии...