vesti24.mk

Tag : празник

ЗАБАВА

Денеска е Св. апостоли Иродион, Флегонт, Ермо

admin
Покрај дванаесетте апостоли, Христос испрати и други седумдесетмина да ја проповедаат радосната вест за ослободувањето на човекот од неговата гревовна приврзаност кон земната прав. Меѓу...
ЗАБАВА

Според календарот на МПЦ: Утре се празнуваат Светите апостоли Иродион, Руф, Асинкрит, Флегонт и Ермиј

admin
Според календарот на МПЦ утре е ден на Светите апостоли Иродион, Руф, Асинкрит, Флегонт и Ермиј. Сите беа од Седумдесеттемина апостоли. Св. апостол Павле ги...
ЗАБАВА

Денес е Преподобна Марија Египетска, по силниот животен пресврт станува една од најголемите подвижнички на црквата

admin
Животот на преподобна Марија Египетска е еден од навпечатливите раскази во историјата на христијанската агиографија. Таа била родум од Египет и живеела во шестиот век....
ЗАБАВА

Денеска е Собор на Свети Архангел Гаврил, празник на големиот Господов гласник

admin
Денеска е Собор на св. арх. Гаврил. Тој е еден од големите седум ангели што претстојат пред престолот Божји. Гаврил значи „сила Божја“, поради што...
ЗАБАВА

Денеска е Благовец: Бакнете ја мајката, на малите деца дупнете им ги ушите – Ова се сите обичаи

admin
Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Меѓу народот...
ЗАБАВА

ДОАЃА ТЕЖОК ПРАЗНИК: Благовец е денот на мајките- еве што треба да направите

admin
Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Меѓу народот...
ЗАБАВА

СРЕЌНИ МЛАДЕНЦИ: Ова се обичаите за денот на младоста, љубовта и убавината

admin
Празникот на пролетта- 22 март, младите брачни парови го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден, Светата православна црква...
ВЕСТИ

Денеска е празник во чест на овие тројца светци: Како што Светата Троица е неделива така и тие останале неделиви во верата

admin
Денеска е 3 март (според стариот стил) и се слави Св. маченици Евтропиј, Клеоник и Василиск. Му беа другари на светиот Теодор Тирон. Кога славниот...
ЗАБАВА

За многу години Василица – вечно име Васка, Васил, Весела, Нове

admin
Денеска е празнува Св. Василиј Велики. Именден празнуваат: Васил, Василка, Васка, Весела, Веселинка, Веска, Нове, Новка… Осмиот ден после раѓањето, Христос бил однесен во храмот...
ЗАБАВА

Денеска се празнуваат три празници – Oбрезание Христово, Нова Година, Свети Василиј Велики

admin
На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година....
ЗАБАВА

Денеска е Св. Игнат, тоа што ќе го правите на овој ден ќе го правите цела година

admin
Денеска се празнува Св. свештеномаченик Игнатиј Богоносец – детето што Исус го носеше во прегратка. Кога свети Игнатиј бил дете Исус го зел во прегратка...