vesti24.mk

Tag : рак

ЗАБАВА

Жени, игнорирањето може да ве чини живот: Телото ви испраќа сигнали за оваа опасна болест

admin
Ракот на грлото на матката најчесто не дава симптоми во раниот стадиум, затоа е важно редовно да одите на гинеколошки преглед. Иако нема јасни симптоми,...
ЗАБАВА ХОРОСКОП

Тешко се соочуваат со проблемите, но знаат силно да сакаат – жените во овој хороскопски знак се посебни

admin
Дамите во овој хороскопскиот знак често пати немаат сила да се соочат со животот и проблемите кои тој со себе ги носи. Веројатно претпоставувате дека станува...
ЗАБАВА

Научниците со ново откритие: Гените одредуваат дали може да добиете рак

admin
Човекот има околу 30.000 гени кои ги диктираат не само изгледот, туку и клучните биолошки процеси. Истражувачки тим од Државниот универзитет во Флорида и Националниот...
ЗАБАВА

Од родителите наследуваме и работи кои не се убави: Од таткото наследуваме рак, од мајката ќелавост

admin
Прв на листата е високиот холестерол, за што во целост можеме да го „обвиниме“ семејството, тврди американската генетичарка Шивани Назарет. Едно од 500 лица имаат...
ЗАБАВА

Неверојатно откритие: Научници тврдат дека ја нашле слабоста на ракот

admin
Израелски научници тврдат дека ја пронашле слабоста на малигните клетки со висок степен на хромозомска нестабилност. Откритието може да помогне во спроведување нови третмани кај...
ЗАБАВА ХОРОСКОП

Овие 2 хороскопски знака се речиси секогаш многу анксиозни и под голем стрес

admin
Анксиозноста и стресот се два неизбежни аспекти на животот. Колку и да се обидуваме да ги избегнеме, неизбежно е тие да се случат од време...
ЗАБАВА

Рак на бели дробови- овие симптоми не треба да ги игнорирате

admin
Најчестите симптоми се кашлање (вклучувајќи искашлување на крв), губење на телесна тежина и недостиг на воздух. Ракот на белите дробови може да се види на...
ЗАБАВА

Пчелиниот отров против клетките на ракот

admin
Отровот на пчелите ги уништува агресивните клетки на ракот, откриле научници во лабораториски услови. Отровот и соединението мелитин што го содржи се користеле во испитувања...
ЗАБАВА

Ова се рани симптоми на рак кои не смеете да ги игнорирате

admin
Луѓето често забележуваат необични здравствени симптоми со месеци пред да се одлучат да одат на лекар, бидејќи се плашат да не бидат доживеани како хипохондрици,...
ЗАБАВА ХОРОСКОП

Со нив сте на сигурно: Луѓето од овој хороскопски знак нема да ве изневерат, но никогаш нема ни да ви простат неверство

admin
Не е тешко да се заљубите, но доверувањето на срцето на една личност не е лесно. На многумина им е тешко да се изложат на...
ЗАБАВА

Русите наместо лек за Kовид-19, откриле супстанција против рак

admin
Руските научници, во соработка со американските колеги, барајќи активно соединение за борбата против коронавирусот, откриле супстанција која потенцијално може да се употреби за лекување на...
ЗАБАВА

Луѓето кои пушат ваков вид цигари имаат поголем ризик за рак на белите дробови

admin
Нова шокантна студија покажа дека луѓето се поизложени на најчестата форма на карцином ако изберат ваков вид цигари. Многу пушачи се одлучуваат за таканаречените „лесни...