vesti24.mk

Tag : САД

ЗАБАВА

Поранешен претставник на Сенатот: САД прикриваат податоци за НЛО-а

admin
Хари Рид, поранешен официјален претставник на мнозинството во американскиот Сенат, тврди дека Владата на САД прикрива информации за НЛО-а со години. – Тоа е многу...
ЗАБАВА

Лабораторијата на Тесла во САД ќе стане музеј

admin
Варденклиф, единствената преостаната лабораторија на Никола Тесла, што се наоѓа на Лонг Ајленд (САД), е на чекор до нејзино претворање во Музеј Тесла, изјави директорот...
ВЕСТИ

Донација од САД, ИЈЗ доби најсовремена опрема во Институтот каде се прават тестовите за коронавирусот

admin
Со донација од амбасадата на САД, Институтот за јавно здравје доби кабинет со најсовремена опрема. Лабораторијата на Институтот каде се прават ковид тестовите доби биосигурност...
ВЕСТИ

Партнерот за новата влада на Заев на црна листа на САД

admin
Новиот коалициски партнер на Зоран Заев, Мендух Тачи со години е на црната листа на САД. Тие неодамна ја обзнанија постизборната коалиција во владата која...
ВЕСТИ

Амбасадата на САД ја поздрави пресудата за екс претседателот на Кривичен, Панчевски

admin
Амбасадата на САД ја поздрави денеска пресудата за поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски. – Пресудата од страна на Велешкиот суд, со која...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Ќе не заменат: Робот ќе прави 160 хамбургери на ден во САД

admin
Американскиот синџир ресторани за брза храна „Вајт касл“ вработи робот за приготвување хамбургери во соработка со новата роботичка компанија „Мисо Роботикс“, со седиште во Пасадена,...
ЗАБАВА

Откријте кој е најубавиот град во САД (ФОТО)

admin
Според податоците на една финансиска фирма, Флорида е најдоброто место за живот на пензионерите, но пред одлуката за преселување сигурно би требало да ги разгледате...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Омилената апликација станува забранета во многу држави?

admin
Не е само повлечена во Индија и Хонг Конг, туку таа е моментално најпопуларната друштвена мрежа, на многу американски компании и администрации. Апликацијата „Тик-Ток“, моментално...
ЗАБАВА

Алармантно: Уште една бактерија која го „јаде“ мозокот

admin
Инфицираните ги имаат сличните симптоми како тие што ги носи и коронавирусот. Покрај кашлање имаат и вртоглавица, повраќање и главоболка. Станува збор за многу редок...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

САД може да ја забрани апликацијата Тик Ток

admin
Американските власти имаат намера да ја забранат кинеската популарна апликација ТикТок на територијата на САД, изјави денеска државниот секратар Мајк Помпео за телевизијата Фокс Њуз. Според достапните информации,...
ЗАБАВА

Пронајден диносаурус голем колку паметен телефон

admin
Археолози во САД го пронајдоа најмалиот диносаурус, засега познат, кој живеел во праисторијата. Суштеството било долго околу 10 сантиметри, односно не поголемо од денешен обичен...
ЗАБАВА

ФОТО: Одбил да ја услужи жената без маска, па доби бакшиш од 80.000 долари

admin
Продавач вработен во „Старбакс“  беше вербално нападнат од жена затоа што одбил да ја послужи бидејќи таа не носела маска, па поради тоа добил бакшиш...
ЗАБАВА

Кога пристигнала нарачката – Шок! Поради тоа што го направиле на пицата веднаш добиле отказ

admin
Џејсон Ласка и неговата сопруга Мисти добиле непријатно изненадување кога ја отвориле кутијата од пицата која ја нарачале од локална пицерија во Охајо, САД. Џејсон...