vesti24.mk

Tag : Собрание

ВЕСТИ

Вонреден инспекциски надзор во Собранието: Ковид-мерките се почитуваат, не се констатирани неправилности

admin
Државниот инспекторат за труд вчера извршил вонреден инспекциски надзор во Собранието. Притоа, не констатирал никакви неправилности и оценил дека мерките предвидени со регулатива за заштита...
ВЕСТИ

Собранието ги донесе законите од петтиот пакет економски мерки – во собранието и двајца пратеници позитивни на коронавирусот

admin
Собранието едногласно, со гласовите на мнозинството и опозицијата, ги донесе законите од петтиот пакет економски мерки. Во Собранието присуствуваа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19...
ВЕСТИ

Власта го загрозува јавното здравје: СДСМ со носењето на заразените пратеници со корона во Собранието прави кривично дело

admin
Власта предводена од СДСМ, свесного загрозува јавното здравје, а пратениците од истата заразенисо коронавирус крсат изолација и прават кривично дело. Со цел да ги изгласаат...
ВЕСТИ

Носењето на заразени пратеници со Ковид-19 во Собранието е казниво дело и кривично се одговара

admin
Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 14 часот ја закажа 32. седница со 21 точка, меѓу кои и Националната стратегија за борба против...
ВЕСТИ

Петтиот пакет антикризни мерки и другите усогласени точки и натаму на чекање во Собранието

admin
Петтиот пакет антикризни мерки и другите точки кои ги усогласија власта и опозицијата остануваат на чекање во Собранието и засега нема информација кога ќе бидат...
ВЕСТИ

Седница собраниската Комисија за финансирање и буџет

admin
Собраниската комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи својата 13-та седница. На дневениот ред на оваа седница преостануваат за разгледување предлозите на...
ВЕСТИ

Седница на собраниската Комисија за финансирање и буџет

admin
Во Собранието на Република Македонија денеска е закажана седница на Комисијата за финансирање и буџет. Членовите на Комисијата ќе расправаат по два предлог-закона во второ...
ВЕСТИ

Седница за пратенички прашања во Собранието

admin
Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи седница за поставување пратенички прашања. Пленарна седница за поставување пратенички прашања се одржува еднаш во месецот...
ВЕСТИ

Собраниска расправа за избор на Насер Зибери за народен правобранител

admin
Собранието денеска треба да ја започне 32. седница на која на дневен ред е Предлог одлуката за избор на Народен правобранител. За народен правобранител е...
ВЕСТИ

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

admin
Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, согласно кој по 19 години...