vesti24.mk

Tag : сонце

ЗАБАВА

(Видео) НАСА ги објави досега најблиските фотографии од Сонцето

admin
Сателитот лансиран на 10 февруари 2020 година, од половина од растојанието помеѓу Земјата и Сонцето, испрати фотографии кои откриваат сосема нов феномен на Сонцето, што...
ЗАБАВА

Да се убедат неверувачите на глобалното затоплување: Сонцето најблиску од било кога!(ФОТО)

admin
Фотографиите ги направила Европската-вселенска агенција која се фокусира на орбитата на сонцето (СОЛО) која започна со работа рано годинава.Новите фотографии од сонцето се направени на...
ЗАБАВА

Десет години во еден час: Неверојатна снимка од Сонцето (ВИДЕО)

admin
Како дел од 10-тиот роденден на опсерваторијата за соларна динамика, НАСА објави неверојатна снимка за Сонцето, која го прикажува животот на нашата sвезда во текот...
ЗАБАВА

Алергијата од сонце за многумина е голем проблем, еве како да се заштитите навреме

admin
Кремите со заштитен фактор ја штитат кожата од UV зраците, но за жал не можат во целост да ја заштитат кожата. Особено не онаа почувствителната...
ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗАБАВА

Зошто луѓето се „опседнати“ со временска прогноза и дали таа има смисла?

admin
Не заборавајте да земете чадот, бидејќи е облачно. Понесете очила, времето ќе биде многу топло и сончево. Се чини „опседнатоста“ со временската прогноза е присутна...
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Сончев ден, вечер и утре дожд и снег – од недела нов пораст на температурите

admin
Времето во Република Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, од попладне облачноста ќе се зголемува. Утринската температура ќе се движи од минус...
ЗАБАВА

ФОТО+ВИДЕО: Добиени најдеталните фотографии од површината на Сонцето

admin
Американскиот телескоп DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope) на Хаваите, ги добил најподробните во моментов фотографии од површината на Сонцето, чиешто проучување ќе им помогне...
ЗАБАВА

Сите ги спуштаме ролетните кога грее многу сонце: Веднаш престанете да го правите тоа, еве зошто

admin
Сонцето е многу корисно, не само заради Витаминот Д, туку и убива бактерии во просторијата, според истражувањето на Универзитетот во Орегон, спроведено од тим предводен...
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Утре избегнувајте да излезете од дома: Многу топло време, вредноста на УВ-индексот 9

admin
Времето утре ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Во западните делови ќе дува умерен ветер од западен правец, информира УХМР. Утринската...
ЗАБАВА

Изгорениците од сонце се ноќен кошмар: Еве како едноставно да се ослободите од нив

admin
Освен убав и исончан тен, сонцето понекогаш може да нѝ ‘пружи’ и изгореници, особено ако не се придржуваме на добро познатите правила за заштита. -Изгорениците...
ЗАБАВА

Ја викаат девојчето-змија, а таа многу страда: Ако излезе на сонце нејзината кожа крвари (ВИДЕО)

admin
Девојчето Ведика Гупта (13) доаѓа од Индија и поради ретко генетско пореметување присилена е да живее повлечен живот. Поради нејзината болест, кожата и крвари сeкoгаш...