vesti24.mk

Tag : сон

ЗАБАВА ХОРОСКОП

На што размислува секој од хороскопските знаци кога не може да заспие?

admin
Некои од нас долго време се бориме со несоница, некои се прашуваат дали е можеби поради темпераментот на хороскопскиот знак, но зошто одредени хороскопски знаци...
ЗАБАВА ХОРОСКОП

Важна информација за сите хороскопски знаци: Колку часа сон ви се потребни?

admin
Многумина научни истражувања потврдуваат дека квалитетниот сон е клучен за човековото здравје. Но, што вели астрологијата на оваа тема? Кои важат за најголеми спанковци помеѓу...
ЗАБАВА

На жените им треба повеќе сон, оти го користат мозокот повеќе од мажите

admin
Истражување кое опфатило 210 средовечни мажи и жени, посочува дека на жените им треба повеќе спиење отколку на припадниците на „посилниот пол“, како и дека...
ЗАБАВА

Мирор: На жените им недостига по три часа сон во една ноќ или 1.095 годишно

admin
На жената во една ноќ, просечно ѝ недостасуваат три часа спиење, што е еднакво на 1.095 часа годишно, објави „Мирор“. Во испитувањето учествувале 2.000 двојки....
ЗАБАВА

Факти кои не сте ги знаеле: Зошто се будите неколку минути пред вашиот аларм и колку време можете да издржите без сон?

admin
Секоја вечер ги затвораме очите и тонеме во сон. Доколку го земеме во предвид фактот дека луѓето во просек живеат 78 години, некаде околу 26...
ЗАБАВА

Мора да ги знаете овие трикови: Со нив ќе кажете “збогум“ на несоницата

admin
Нецелосниот сон или неговиот лош квалитет може да имаат многу сериозни последици по човекот. Многу истражувања покажале дека лошиот сон има негативно влијание на работната...
ЗАБАВА

Не ги успивајте преку ден децата поголеми од 2 години, експертите ги објаснуваат причините

admin
Според Националната фондација за спиење, децата постари од две години треба да спијат од 10 до 13 часа во текот на денот. Но едно истражување...
ЗАБАВА

Големата тајна на Тесла: Еве како да се наспиете за само 2 часа

admin
Сон од повеќе фази најчесто се врзуваа за едно од најгенијалните имиња во светот на уметноста и пронаоѓачот на ренесансата –Леонрдо да Винчи. Му требало...
ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗАБАВА

За да бидете среќни цел ден, еве колку часа и минути е потребно да спиете

admin
Добриот сон прави вистински чуда – ни помага да се одмориме, да го организираме умот, да ги подобриме фокусот и концентрацијата, но и ни дава...
ЗАБАВА

ФОТО: Погледнете колку време ви е потребно да спиете според годините

admin
Познато е дека квалитетниот сон игра улога во оддржување на нашиот организам, оддржување на нормална тежина, заштита од настинка, па и чување на „здравиот разум“....
ЖИВОТ ЗДРАВЈЕ

Еве зошто не смеете да зјапате во паметниот телефон пред спиење

Ferad Aruc
Сигурни сме дека вие, како и поголемиот број луѓе, вашите последни будни часови од денот ги поминувате во кревет со вашиот омилен паметен уред. Паметните...