vesti24.mk

Tag : срце

ВЕСТИ

Успешно направена третата срцева трансплантација, срцето на донорот продолжи да чука кај 32 годишна жена

admin
По околу пет часа, успешно е завршена третата срцева трансплантација во Македонија. Срцето на 40 годишната почината жена донор сега чука во градите на 32...
ЗАБАВА

Бидете внимателни и одете на лекар: Коронавирусот остава последици врз срцето

admin
Директорот на Универзитетскиот клинички болнички центар на Србија проф. Д-р Милика Ашанин рече дека вирусот корона остава последици врз срцето и дека процесот на контрола...
ЗАБАВА

ИСТРАЖУВАЊЕ: Починати од Ковид-19 го имале вирусот во срцето

admin
Три четвртини од починатите од коронавирус го имале вирусот во срцето, покажува најновото истражување на срцевото ткиво. Како што објави американскиот магазин Сајенс починатите пред...
ЗАБАВА

Овие намирници се штетни за вашето срце, мора да ги избегнувате

admin
Храната која е добра за срцето треба да содржи хранливи состојки кои го чуваат здравјето на кардиоваскуларниот систем или го намалуваат ризикот од развој на...
ЗАБАВА

Ова мора да го знаете: Како да ги заштитите срцето и крвните садови?

admin
Кардиоваскуларните болести се најчеста причина за смрт во Македонија. Прашањето е, како можеме да го зачуваме нашето здравје? За да може срцето да работи правилно,...
ЗАБАВА

Побарајте помош од доктор: 10 знаци кои ви кажуваат дека имате проблем со срцето

admin
Не сите симптоми за проблеми со срцето се јасни, а понекогаш дури и не се ни манифестираат во градите. Колку повеќе фактори на ризик имате...
ЗАБАВА

Планинар „се вратил од мртвите“ – неговото срце буквално 45 минути не му чукало

admin
Планинар кој што е спасен откако во тек на една ноќ се изгубил во американски национален парк, вратен е во живот, откако неговото срце застанало...
ЗАБАВА

Внимавајте: И пријателите можат да ви го скршат срцето

admin
Секогаш ни велат дека треба да се заштитиме себеси и дека не смееме да дозволиме нашите чувства да бидат повредени. Обично, причините за вистинска болка...
ЗАБАВА

Симптоми на рак на срце: Еве од што може да се појави најреткиот карцином на светот

admin
Студија која следела аутопсија на 12.000 луѓе, откри дека само седум лица имале примарен малигнен карцином на срцето Познато е дека ракот може да се...
ЗАБАВА

На ова желче срцето му чукало надвор од оклопот: Преживеало благодарение на сопственикот, а потоа добило интересно име

admin
Желчето Хоуп (надеж) дошло на свет со ретко пореметување – срцето не му било заштитено со оклоп и можело да се види како чука. Тоа...