vesti24.mk

Tag : стево пендаровски

ВЕСТИ

На седница пратениците ќе расправаат по одлуките за постоење вонредна состојба донесени од Пендаровски

admin
Предлог на одлуките за утврдување на постоење на вонредна состојба донесени од претседателот на Република Македонија, објавени во Службени весник на РС Македонија се на...
ВЕСТИ

Ковачки за Шекеринска и Пендаровски: Тоа се политички метузалеми, се уште мислат дека живееме во времето на „општонародна одбрана“

admin
Полковникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ упати жестоки критики на адреса на претседателот...
ВЕСТИ

Пендаровски ги достави одлуките за прогласување вонредна состојба

admin
Претседателот Стево Пендаровски денеска ги доставил до Собранието одлуките за прогласување вонредна состојба. „Во согласност со Уставот, денеска до Собранието за потврдување ги испратив петте...
ВЕСТИ

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев, ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите кон претседателот на државата

admin
Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го кажавме...
ВЕСТИ

Пендаровски ќе му го додели мандатот на Зоран Заев

admin
Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, утре – 13 август 2020 година, четврток, во 12:00 часот, мандатот за состав на Владата на Република Македонија ќе...
ВЕСТИ

Пендаровски би ја продолжил вонредната состојба само ако има договор меѓу партиите за друг изборен датум

admin
По 88 дена и четири одлуки на шефот на државата, во Македонија денеска е прв ден без вонредна состојба, што значи и почеток на роковите...
ВЕСТИ

Пендаровски денеска ќе ги соопшти ставовите за вонредната состојба

admin
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во претпладневни часови ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето...
ВЕСТИ

Со 35 заразени во Македонија беше прогласена вонредна состојба, а со 3364 Заев смета дека нема причина 

admin
„Нема никакви причини владата да бара нова вонредна состојба. Нема ни основ како да ја оправда. Затоа роковите за избори остануваат онака како што е...
ВЕСТИ

Лидерска средба кај Пендаровски за нов датум за парламентарни избори

admin
Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се одржи лидерска средба за терминот на одржување на предвремените парламентарни избори, кои беа закажани на 12...
ВЕСТИ

Лидерска средба кај претседателот Пендаровски утре од 13 часот

admin
Во „Вила Водно“ утре од 13 часот ќе се одржи лидерска средба на која се поканети претседателите нa парламентарните политички партии од власта и од...
ВЕСТИ

Пендаровски не прогласува кризна состојба, Филипче обелоденува 7 нови случаи со коронавирус: Способна ли е власта да се справи со состојбата?

admin
Кај пет лица денеска е потврдено присуство на коронавирусот, а уште две лица се дијагностицирани во лабораторија на Клиниката „Жан Митрев“ и тие дополнително треба...
ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски повика на одложување на изборите, Пендаровски е несериозен

admin
ВМРО-ДПМНЕ објавува факти кои го одбележаа денот: Христијан Мицкоски повика на одложување на изборите. Здравјето на граѓаните нема цена. Пендаровски несериозен. Не прогласува вонредна состојба....
ВЕСТИ

Лидерска средба утре за одложување на изборите, потврди Кабинетот на Пендаровски

admin
Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски потврди за МИА дека шефот на државата утре во Вила Водно ќе биде домаќин на средба на лидерите на парламентарните...