vesti24.mk

Tag : стрес

ЗАБАВА

Избркајте го стресот од вашиот дом, со овие совети лесно ќе го постигнете тоа

admin
Домот е местото каде минуваме најголем дел од нашето време и каде се трудиме да го најдеме спокојот по напорниот ден и напорните ситуации кои...
ЗАБАВА

На овој начин пробајте да се ослободите од стресот и да ја намалите анксиозноста

admin
Медитацијата потекнува од будизмот и е преполна со различни техники кои можат да ви помогнат да се чувствувате спокојно. Така, таа може да ви помогне...
ЗАБАВА

Луѓето што постојано се под стрес побрзо стареат: Помогнете си самите на себе

admin
Вистина е дека од силен стрес побелува косата. Луѓето кои се во постојан стрес и чести депресии, остаруваат побрзо. Многу истражувања покажуваат дека луѓето изложени...
ЗАБАВА

Разберете ги: Жените се расправаат и плачат, а мажите на овој начин реагираат кога се под стрес

admin
За разлика од жените кои зборуваат повеќе од вообичаено кога се под стрес, во стресните ситуации кај мажите се ислучува делот од мозокот каде се наоѓа центарот за...
ЗАБАВА

Мали совети за големите стресови, оваа антистрес техника навистина помага

admin
Земете длабоко воздух. Задржете го здивот. Држете го уште малку. Сега полека испуштете го воздухот од белите дробови. Се чуствувате подобро? Добро, но ова не...
ЗАБАВА

Психолозите советуваат како да го избегнете стресот: Пишувајте, гответе…

admin
Психолозите се специјалисти кои ни помагаат да ги решиме проблемите, да ги совладаме стравовите, да се разбереме себеси и конечно да се чувствуваме спокојни. Но...
ЗАБАВА

Ова е најдобриот лек против стрес, сигурно го имате дома во фрижидер

admin
Чаша млеко е одличен лек против стрес, затоа што го смирува нервниот систем, велат научниците. Истражувачите откриле дека млекото функционира најдобро на мозокот, во потрага...
ЗАБАВА

Кошмарите помагаат за подобро справување со секојдневниот стрес

admin
Швајцарски и американски научници спроведоа експеримент со кој, како што тврдат, успеале да одговорат на прашањето – зошто луѓето имаат кошмари? Според научните сознанија, тоа...
ЗАБАВА

Петардите и огнометите предизвикуваат стрес и смртност кај кучињата и мачките

admin
Петардите се составен дел од новогодишните прослави, но тие не само што се опасни за луѓето, туку предизвикуваат стрес и кај домашните миленици. Истражувањата покажуваат...