vesti24.mk

Tag : Талат Џафери

ВЕСТИ

„Џафери и Заев да не си играат со оган, ќе им пукне петардата во рака“

admin
Јас уште после оние украдени би рекол корона избори кои ги злоупотреби Заев и едвај извади нерешен резултат со блага негова предност не би рекол...
ВЕСТИ

Џафери закажа седница, утре во 11 часот ќе се бираат потпретседатели на Собранието

admin
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре во 11 часот ја закажа седницата со единствена точка на дневен ред – утврдување на бројот на потпретседатели...
ВЕСТИ

Талат Џафери останува претседател на Собранието

admin
Претседател на Собранието во новиот парламентарен состав ќе биде Талат Џафери од ДУИ, кој и досега ја беше на оваа функција. Информацијата ја потврди мандатарот...
ВЕСТИ

Џафери: Ако утре не се изгласа претседател на Собранието, значи дека лажат и немаат мнозинство!

admin
Претседавачот на Собранието Талат Џафери денеска им дал насоки на собраниските служби за утре да подготват продолжение на конститутивната седница и избор на претседател на...
ВЕСТИ

Циркус во Собрание: Талат Џафери ги прекори „Фејсбук мејкерите“ од СДСМ кои вчера повукуваа итно да свика седница (ВИДЕО)

admin
Исцрпена дискусијата ова е епилогот денешната седница на која цел ден пратениците од опозицијата и власта расправаа за Законот за јавно обвинителство. Паднаа тешки зборови,...
ВЕСТИ

Седницата за ЈО одложена за утре, Џафери повика на лидерска средба

admin
Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство одложена за утре во 11 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека ја седницата ја одложил поради...
ВЕСТИ

Џафери предвреме ги изброи гласовите: Измените на ВМРО-ДПМНЕ за законот за двојазичноста нема да поминат во Собранието

admin
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имаат процедурална можност да поднесат предлог за измени и дополнување на Законот за употреба на јазиците, но мора да имаат предвид дека...
ВЕСТИ

Собранието ќе се распушти на 11 февруари, техничката влада треба да се избере на 3 јануари

admin
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска им порача на политичарите да се раководат од Уставот во однос на денот на изборите исто како и тој....
ВЕСТИ

Мицевски: Апелирам Заев и Џафери сериозно да ги сфаќаат седниците за поставување на пратенички прашања

admin
Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ  на денешната седница во Собранието за пратенички прашања рече дека денешната седница за пратенички прашања е алатка...
ВЕСТИ

Џафери во среда ја закажа собраниската седница за избор на новите министри

admin
Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа парламентарната седница за предлозите на премиерот Зоран Заев за нови министри во среда во 11 часот, соопштија од неговиот...
ВЕСТИ

Џафери: Ако нема цензус, јас ќе ја преземам функцијата в.д претседател на државата

admin
Претседателот на Собранието, Талат Џафери во вечерашното издание на „Click Plus“ го објаснуваше процесот на избори во втор круг како и потребниот цензус од 40%....
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Новата пратеничка група немала претставник да ја образложи иницијативата за помирување

Ferad Aruc
Денешната координација кај собранискиот спикер Талат Џафери заврши без одлука за формирање на телото за помирување за настаните од 27 април. Иницијативата за интерпартиско парламентарно...