vesti24.mk

Tag : Твитер

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер призна безбедносен пропуст што ги загрозува корисниците на Андроид

admin
Само неколку недели после претрпувањето на сериозен хакерски напад кој открива дека сопствените вработени им се најслабата карика во обезбедувањето, од Твитер објавија дека овој...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Над 1.000 вработени во Твитер, наводно, имале пристап до туѓи профили

admin
Двајца поранешни вработени во Твитер тврдат повеќе од илјада вработени во компанијата и компаниите со коишто таа соработува, годинава имале пристап до внатрешни алатки кои...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер: Околу 130 налози биле цел на кибер нападот

admin
Корпорацијата Твитер соопшти дека хакерите нападнале околу 130 налози во компјутерскиот напад на почетокот од оваа недела, со што беа загрозени профилите на многу истакнати...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер: Хакерите ги користеле вработените кои имаат пристап до интерните сервери

admin
Компанијата Твитер, по вчерашниот хакерски напад, соопшти дека хакерите ги користеле вработените кои имаат пристап до интерните сервери „за да преземат контрола врз многу познати...
ВЕСТИ

ВИДЕО: Курто Дудуш не може да се помири со пресудата

admin
Шест дена откако градоначалникот на општина Шуто Оризари, Курто Дудуш, ја доби пресудата – судска опомена од судијата Ѓоко Ристов од Кривичниот суд по приватната...
ЗАБАВА

Милијардер поделил девет милиони долари преку Твитер

admin
Илјада луѓе кои го ретвитуваат неговиот налог на Твитер ќе добијат по 9.000 долари. Тој објасни дека го започнал овој социјален експеримент со цел да...
ЗАБАВА

За само 8 секунди ова девојче стана Интернет сензација: Погледнете го видеото кое го освои светот

admin
Тори Парено постави видео на Твитер и преку ноќ стана позната. Таа извела едноставен трик со рацете, а нејзиниот „танц со прстите“ изгледа како оптичка...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер донесе голема одлука- корисниците на оваа социјална мрежа мора да ја знаат оваа промена инаку ќе останат без профилот!

admin
Социјалната мрежа Твитер предупреди дека ќе ги отстрани профилите на корисниците кои немаат пристапено на мрежата шест месеци, соопшти синоќа „Верџ“, повикувајќи се на соопштенија...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер забранува политички огласи

admin
Компанијата „Твитер“ денеска соопшти дека ќе ги забрани сите видови политичко огласување на оваа социјална мрежа ширум светот. Извршниот директор на компанијата Џек Дорси на...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Падна „Твитер“: 70.000 корисници пријавуваат проблеми

admin
Акциите на Твитер се во пад откако корисниците ширум светот објавија проблеми со пристапот до платформата за микроблогирање, јави Ројтерс. „Во моментов ги испитуваме проблемите со...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер најави нови правила за политичарите

admin
Со цел да воспостави рамнотежа меѓу слободата на изразувања и одговорностите, Твитер најави намалување на видливоста на објавите коишто ги кршат неговите правила, но кои се...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Укинати 371.000 налози на Твитер поради тероризам

admin
Компанијата „Твитер“ минатата година укина 371.000 налози на таа социјална мрежа, бидејќи нивните корисници промовирале тероризам. Овие податоци се наведени во шестмесечниот извештај за транспарентност...