vesti24.mk

Tag : телефони

ЗАБАВА

Поштетно е отколку што мислите, тргнете ги децата од таблетите и мобилните телефони

admin
Технологијата е нешто одлично и е корисна во безброј случаи. Сепак, нејзиниот напредок може да има многу лош ефект на младите луѓе, од кој ефектот...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Правите грешка која многу може да чини: Откако ќе ја прочитате оваа вест, веднаш ќе го тргнете телефонот од раце

admin
Ограничената употреба на мобилните телефони до два часа дневно, би можело да го намали ризикот од смрт, покажуваат резултатите од истражувањето на Универзитетот во Глазгов....
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Сите ги правиме истите грешки: Телефонот ви е секогаш празен?

admin
Батерии во паметните телефони се чувствителни на сопствените верзии на „стрес“, а научниците откриваат дека мобилниот телефон не треба да се полни до 100 проценти...
ЗАБАВА

Превземете нешто: Родители, паметните телефони ги прават глупави вашите деца

admin
Еден ден ќе сфатите дека вашиот мозок не функционира како што треба поради мобилните, ќе сфатите дека имате слаба меморија и дека потешко можете да...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Како паметните телефони нѐ прават поглупави?

admin
Научниците со експеримент покажаа дека човекот може да биде потполно неспособен да го забележи степенот на влијание на паметниот телефон на човековиот ум, на способноста...
ЗАБАВА

Дигитален детокс: Кога мобилните телефони нѐ прават напнати, а зависноста од нив е сѐ поголема

admin
Мислите дека не можете без мобилниот телефон, но не сфаќате дека станува збор за зависност. Потребен ви е дигитален детокс. Ова се неколку начини за...
ТЕХНОЛОГИЈА

Основачот на Apple открил една причина поради која никогаш не би го купил новиот iPhone X

Ferad Aruc
Соосновачот на Apple, Стив Вознијак, никогаш не се плашел отворено да го искаже своето мислење за новата технологија. И, иако Вознијак ја стекнал својата репутација...
ЖИВОТ

Имате чувство дека мобилниот ви вибрира, а кога ќе проверите нема ништо – ова е причината

Ferad Aruc
Колку пати ви се случило погрешно да посегнете во џебот мислејќи дека ви вибрира телефонот? Овој феномен има и име – синдром на фантомски вибрации...
СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Apple упати извинување поради успорување на постарите модели на iPhone

Ferad Aruc
Во извинувањето до своите корисници се наведува дека не направиле ништо намерно, ниту во иднина ќе направат нешто намерно, со цел да го скратат животниот...