vesti24.mk

Tag : тесла

ЗАБАВА

Возач заспал при брзина од 150 километри на час

admin
На магистрала во канадската покраина Алберта, возач заспал при брзина од 150 километри на час. Тој бил зад волан на беспилотна Тесла. Возилото се движело...
ЗАБАВА

Илон Маск на седмо место на листата на милијардери!

admin
Генералниот директор на американскиот производител на електирчни автомобили „Тесла“, Илон Маск, го зазеде седмото место на најновата листа на милијардери на „Блумберг“. Богатство на Маск...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Тесла со помоќни батерии ќе конкурира на обичните автомобили

admin
Компанијата Тесла се подготвува да ги намали цените на своите автомобили до ниво на цените на автомобилите со мотори со внатрешно согорување со воведување многу...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Со еден твит ја намали вредноста на „Тесла“ за 14 милијарди долари

admin
Илон Маск со еден твит ја намалил вредноста на својата автокомпанија „Тесла“ за 14 милијарди долари, откако напиша дека цената на акциите е превисока. Тој...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

ФОТО: Како изгледа моторот на Tesla по 1,6 милиони поминати километри

admin
Tesla, американскиот производител на електрични автомобили, на социјалните мрежи се пофали со беспрекорен изглед на својот мотор по 1,6 милиони поминати километри. Електричните автомобили се...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Тесла“ произведе 5.000 возила „Модел 3“ во една недела и покрај големиот број откази

admin
Автокомпанијата „Тесла“ го зголемила производството на моделот 3 на 5.000 возила неделно, што претставува рекорд за проблематичната фабрика во близината на Сан Франциско. Основачот на „Тесла“, Илон...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Маск отпушта 9 отсто од вработените, што ќе биде со Модел 3?

admin
Извршниот директор на компанијата Тесла, Елон Маск најави дека компанијата ќе отпушти девет отсто од работниците. Маск рече дека потегот да се намали бројот на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Tesla е на работ пред пропаст

Ferad Aruc
Американската компанија за електрични автомобили е на само неколку месеци од банкрот, тврди хеџфoнд менаџерот Џон Томпсон, директор на компанијата Vilas Capital Management. Tesla од...
АВТОМОБИЛИ

Електричен камион на Tesla за прв пат на улиците во Калифорнија (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Иако компанијата Tesla најави дека планира да го произведува својот Semi електричен камион дури во 2019 година, прототип од ова возила воочен е прв пат...
АВТОМОБИЛИ

„Tesla“ го ограничува користењето на суперполначите

Ferad Aruc
Компанијата „Tesla“ соопшти дека сите нејзини нови продадени воила што ќе бидат користени во комерцијални цели нема да може да ја користат мрежата со суперполначи....