vesti24.mk

Tag : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Неговото богаство достигна 100 милајрди долари: Марк Цукерберг претендира да биде најбогат во светот

admin
Шефовите на технолошките гиганти во последно време се под лупата на јавноста но и на властите поради постојаниот раст на моќта на нивните компании и...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Инстаграм ја претстави својата верзија на ТикТок: Еве како функционира (ВИДЕО)

admin
Фејсбук официјално го објави Instagram Reels, свој одговор на популарната платформа TikTok, која сега стана достапна ширум светот. Reels им овозможуваат на корисниците да создадат...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Безос продаде милион акции на Амазон за 3,1 милијарда долари

admin
Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1 милијарди долари, објави „Форбс“, повикувајќи се...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Кој купува класични телефони во 2020 година и зошто?

admin
Паметниот телефон во вашиот џеб може да направи милиони пресметки во секунда, да ви овозможи да играте зачудувачки 3Д-видеоигри или да имате пристап до какви...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Неговиот изум е еден од најкористените уреди на денешницата: Почина креаторот на компјутерското глувче

admin
Еден од креаторите на првото компјутерско глувче Вилијам Инглиш, почина на 91 годишна возраст. Вилијам  е роден во 1929 година во Кентакија, и пред да...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Мајкрософт го купува Тик Ток

admin
Мајкрософт во неделата потврди дека преговарала со кинеската компанија ByteDance, за купување на социјалната апликација „TikTok.“ Мајкрософт изјави дека ќе продолжи да работи со американската...
ЗАБАВА СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Епл е највредна компанија на светот, го надмина нафтениот гигант

admin
Епл го престигна саудискиот нафтен гигант, компанијата Арамко, и стана компанија со најголема пазарна вредност во светот. По објавувањето на квартална заработка, акциите на Епл...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Австралија е првата земја во која Фејсбук и Гугл ќе плаќаат за вести

admin
Австралија ќе стане првата земја што ќе бара од интернет компаниите да им плаќаат на медиумски куќи за новинската содржина. Земја ќе ги принуди технолошки...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Lamborghini“ го претстави најмоќниот автомобил во својата историја (ФОТО+ВИДЕО)

admin
Компанијата „Automobili Lamborghini“ го претстави најмоќниот суперавтомобил во својата историја. Тој е наречен „Essenza SCV12“ и е развиен од спортската поделба „Squadra Corse“ и дизајнерското...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Рено со рекордна загуба од 7,3 милијарди евра во првата половина од 2020 година

admin
Францускиот производител на автомобили Рено претрпе најтешка загуба во својата историја во првите шест месеци од 2020 година, во износ од 7,3 милијарди евра, јави...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Поголема видливост на вашиот бренд и од промоција на фејсбук? Добредојде, Моби Промо!

admin
Сигурно сте слушнале дека денес, најголем дел од потрошувачите (околу 80%) бараат информации он-лајн, преку нивните смарт телефони? Но дали сте слушнале и дека потрошувачите...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Електричен гумен скутер што може да се спакува во ранец (ВИДЕО)

admin
Електричен и гумен скутер толку мал што може да се спакува во ранец беше претставен во Јапонија. „Поимо“ е направен на Универзитетот во Токио и...