vesti24.mk

Tag : тинејџери

ЗАБАВА

Кај тинејџерите со вишок килограми има поголем ризик од срцев удар

admin
Тинејџерите кои се борат со прекумерна телесна тежина имаат поголема веројатност да доживеат срцев удар во поодмината возраст, посочуваат нови истражувања. Научниците анализирале податоци од...
ЗАБАВА

Како тинејџерите го поднесуваат разводот на своите родители и што вие мора да направите?

admin
Одговорот на ова прашање накратко би бил: потешко од родителите. Затоа еве неколку совети од Ана Кандаре Шољага, која таа тема ја обработува и во...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

РОДИТЕЛИ, ВНИМАВАЈТЕ: Социјалните мрежи може да предизвикаат депресија кај тинејџерите!

admin
Тинејџерите имаат два пати поголеми шанси за појава на симптомот депресија поврзан со користење на социјалните мрежи. Тоа е така поради онлајн злоупотребата, пореметувањето на...
ЗАБАВА

Психолозите со важно предупредување за родителите кои имаат деца тинејџери

admin
За да ја канализирате нервозата на тинејџерите, мора да престанете да ги навредувате и омаловажувате. Психологот Питер Џејкоб вели дека секоја навреда во нив пробудува...
ЗАБАВА

Деца украле трактор, но тоа им било малку- со него стигнале до аеродромот и украле авион: Ова е полициската казна за нив!

admin
Двајца малолетници се уапсени откако претходно украле авион од локалниот спортски аеродром. Тинејџерите на возраст од 14 и 15 години од Јута, САД биле на...