vesti24.mk

Tag : топло време

ВЕСТИ

Јули со помалку врнежи и температура близу над просечната, еве каде е измерена највисоката температура

admin
Температурата на воздухот просечно во јули во земјава се движела од 24,5 до 34,7 степени, а максималната измерена е на 31 јули во Гевгелија од...
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Овој македонски град денеска „гори“- измерени рекордни температури, еве каков пресврт не очекува за празничниот викенд!

admin
Температурата на воздухот денеска во Гевгелија се искачи на 42 степени, а во Демир Капија се регистрирани 40 степени Целзиусови. Високи температури имало во сите...
ЗАБАВА

Топлотниот стрес станува се поголема опасност за луѓето

admin
Милион луѓе ширум светот би можеле да бидат изложени на високо ниво на топлотен стрес, опасна состојба што може да доведе до откажување на органите,...
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

До среда сончево и топло- потоа следува целосен пресврт за месец септември

admin
Времето утре ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината. Минималната температура ќе се движи од 6 до 14, а максималната температура...
ВЕСТИ

Топлото време ризик од труење со храна, ова се препораките од АХВ

admin
Новото најавено зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надмине 40 степени, ги зголемува ризиците од појава на труење со храна,...
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Денеска сончево и топло, за време на викендот разочарување за многумина- детална временска прогноза

admin
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од претпладне ќе дува умерен северен ветер кој на север, долж Повардарието и на...
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Денес завршете ги обврските до претпладне, потоа следува невреме- а еве какво време не очекува за време на викендот

admin
Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во...
ВЕСТИ

До крајот на неделата ни доаѓа уште едно невреме- за време на викендот подгответе се за вистински пекол и највисока температура досега

admin
Времето утре претпладне сончево со мала до умерена облачност, од пладневните часови облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...
ЗАБАВА

Научниците предупредуваат: Следните четири години ќе бидат пеколно врели

admin
Според најновите истражувања , направени преку математички модел , е утврдено дека наредните неколку години ќе биде исклучително жешко. Научниците преку математички модел со кој...