vesti24.mk

Tag : топ вести

ВЕСТИ

МВР немало опрема за 24 часовен надзор на Мијалков со видео и аудио каков што определи судот, па го чуваат повеќе полицајци

admin
Сашо Мијалков требаше да биде под 24 часовен аудио и видео надзор, така одлучи Кривичен суд, но за тоа МВР нема таква опрема, објави Телма. „Основното...
ВЕСТИ

Се распаѓа владината коалиција, Касами порача: Нема да одиме со СДСМ заедно на локални избори, ќе настапиме сами

admin
Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Клик плус“ на ТВ21 истакна дека нема да настапат заедно со СДСМ на локалните избори. „Коалицијата со...
ВЕСТИ

Касами: Оливер Спасовски да објасни како се случи бегството, ќе бараме одговорност од него

admin
Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски треба да објасни како се...
ВЕСТИ

ЛДП ја напушта пратеничката група на СДСМ во Собранието

admin
Либерално-демократската партија има донесено одлука за самостојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби Мојсоски на седница на Централниот одбор на партијата уште од...
ВЕСТИ

Коронавирусот зеде 3.063 жртви од Македонија, се заразиле вкупно 99.285 лица

admin
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.160 тестирања, а регистрирани се 254 нови случаи...
ВЕСТИ

Пациентите со цироза на црниот дроб имаат голем ризик за смртен исход од Ковид-19

admin
„Eдна третина од пациентите со Ковид 19 имаат нарушена црнодробна функција, а оние кои имаат цироза на црниот дроб за 32 отсто имаат поголеми шанси...
ВЕСТИ

Димовски: Поради мојата љубов кон Македонија четврта година сум предмет на политички прогон- слушам ќе го прошират со трет, повторно монтиран кривичен предмет

admin
Веќе четврта година сум предмет на политички прогон од страна на власта, заради моето политичко дејствување и мојата љубов кон Македонија. Деновиве слушам дека тој...
ВЕСТИ

Пензионерите се жалат: „Полошо никогаш не било“ – Мисајловски и Костовски на средба со бутелчани

admin
„Денеска заедно со пратеникот Дарко Костовски бевме помеѓу бутелчани. Поразговаравме со најискусната категорија на граѓани, а тоа се секако пензионерите. Во нив е мудроста и...
ВЕСТИ

Наместо да им помагаат на пациентите, принудени се да седат дома: Медицински сестри два месеци чекаат продолжување на договорите

admin
Медицински сестри од Здравствениот дом во Битола, вработени на договор на дело преку Јавниот повик од Министерството за здравство кои почнаа со работа во ноември...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Со динамика на Филипче Македонија ќе има 158.000 вакцинирани до 2022 година, а Хрватска до крајот на мај ќе има 70% вакцинирано население

admin
Досега голем број на граѓани во регионот се вакцинирани против КОВИД-19, бидејќи самиот процес започна во некои држави дури од декември месец. Вакцинација во Македонија...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мисајловски: Со владата на СДСМ и Заев Македонија падна на тоа на ниво да питачи вакцини од соседните земји

admin
Вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во дневникот на Сител телевизија. При своето гостување посочи дека неспособноста на власта ја доведе Македонија да питачи...
ВЕСТИ

Ќе се врши реконструкција на убиството на младиот Ангел Петковски

admin
Кривичниот суд Скопје денеска донесе одлука да се прифати предлогот на одбраната во случајот Ангел Петковски и за истиот случај во наредниот период да се...
ВЕСТИ

Јованчев до власта: Што поскоро да се исплатат субвенциите на лозарите по мерката за одржување на лозов насад

admin
Денес е Свети Трифун, традиционално општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Кавадарци денес изврши закројување на виновата лоза. Воедно сакам да го честитам празникот на сите...