vesti24.mk

Tag : топ 1

ВЕСТИ

Угостителите денеска на протест: Бараат од Владата протоколи за работа, загубите им се огромни

admin
Со почеток во 14 часот денеска угостителите излегуваат на протест. Според најавите протестот ќе се одржи во населбата Автокоманда на булеварот Александар Македонски од 14...
ВЕСТИ

Мицкоски: Имаме поголем пад на БДП од 2001-ва, луѓето кои во овие тешки услови обезбедуваат работа треба да се помогнат

admin
Денеска сме овде во Општина Гази Баба, во еден производствен погон од машинската индустрија. Погон кој што постои од би рекол повеќе од 25 години,...
ВЕСТИ

Муцунски: Македонија има само стагнација и уназадување, тоа ги влошува нашите позиции со секој меѓународен партнер

admin
Македонија има Влада на изговори, ова е Влада која многу добро знае да ја пренесе одговорноста, но истовремено ова е Влада која веќе 4 години...
ВЕСТИ

Македонија историски најлошо рангирана според индексот на корупција на Транспаренси Интернешенл

admin
Во денеска објавениот Индекс за перцепција на корупцијата на Транспаренси Интернешнл Македонија е рангирана на 111-то место со 35 бодови. Индексот користи скала на бодови...
ВЕСТИ

Мицкоски: Унгарија со раст од 4,9%, Словенија нарачала над 3 милиони вакцини а ние во рецесија и молиме за донации

admin
Од мојот краток престој во Унгарија можев да видам дека главниот предизвик на младите е како да ги усовршат системите за вештачка интелигенција и нивната...
ВЕСТИ

Криминал, невработеност, лош живот, вака граѓаните ја гледаат владата на СДСМ и Заев

admin
Институтот за стратегии, истражувања и анализи СИА ВИСТА за сопствени потреби направи анкета на јавното мислење. Најголем дел од испитаниците се изјасниле дека немаат доверба...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Мицкоски: Mакедонската економија е во рецесија, a Заев без срам говори дека е стабилна!

admin
Заев, без срам, говореше како македонската економија е жива и стабилна, а во реалноста државата се наоѓа во рецесија, реагира преку социјалната мрежа на Фејсбук...
ВЕСТИ

Заев молчи: Зошто не работеле хидрантите, немало прскалки и кој направил технички прием на обијектот

admin
Натчовечки напори вложија струмичките пожарникари и нивните колеги минатата ноќ за локализирање на пожарот во трговскиот центар „Глобал“ во центарот на Струмица. Огнот кој зафати...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

НУК: Нов хаос – Угостителите наместо една, добија три стапки на ДДВ

admin
Новата година само што започна, а угоститетлите се соочуваат и со нови проблеми. Независната угостителска комора денеска соопштува дека наместо од 1 јануари угостителите да...
ВЕСТИ

Социјалните мрежи вријат: Мицкоски ноќна мора за Заев, на 33 милиони евра за Телма пак ВМРО-ДПМНЕ води кај Македонците

admin
Социјалните мрежи вријат по најновата анкета на телевизија Телма. Граѓаните порачуваат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е ноќна мора за премиерот Зоран Заев, и...
ВЕСТИ

Николоски: Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан

admin
Погледнете го моето обраќање во 8 часот наутро во Собранието после 21 час битка.Заев не се осмели да дојде и да објасни за што ќе...
ВЕСТИ

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ никогаш нема да преговара за идентитетот, ако Бугарија продолжи со своите барања, бараме напуштање на овој со Заев и ќе бараме нов договор

admin
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашното интервју на МТВ јасно го кажа ставот на партијата во однос на прашањето со Бугарија. Според него „ВМРО-ДПМНЕ...