vesti24.mk

Tag : Уставни измени

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Власта ги амнестираше обвинетите пратеници од 27 април се со цел да се изгласа промена на името

admin
После вчерашната изјава на министерката за правда Рената Дескоска дека закон за амнестија кој што беше донесен во тоа време и чекорите кои се превземаа...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мицкоски ги исклучи од партијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за уставните промени (ВИДЕО)

Ferad Aruc
ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците од своите редови кои вечерва гласаа за уставните измени, Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајловска, Сашо Василевски, Љубен Аранудов, Крсто Мукоски...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Димитар Апасиев: Тикви со расол е готово, има уште шест фази

Ferad Aruc
Професорот Димитар Апасиев на својот Фејсбук профил се огласи по одлуката на Собранието да го менува Уствот. И Џоле вака мислеше коа ја даваше аболицијата…...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Столтенберг на „Твитер“: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Ferad Aruc
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за пристапување кон уставните измени во македонското Собрание. „Го поздравувам...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Пратениците од опозицијата кои гласаа ЗА испратија писмо со 4 услови под кои гласаат

Ferad Aruc
Група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, непосредно пред гласањето, до Собранието, поднесоа предлог со неколку услови под кои би гласале за да се отвори постапката...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Канческа, Арнаудов, Исмаилоска, Василевски и Мукоски гласаа за потребата од уставни измени

Ferad Aruc
Власта успеа да обезбеди двотретинско мнозинство со 80 гласа за потребата од уставни измени. Дел од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за се: Љубен Арнадуов,...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Седницата за уставните измени закажана за 21 часот

Ferad Aruc
Собраниската седница за уставни измени треба да продолжи во 21 часот, велат собраниските служби. Седницата прво беше закажана за 12 часот, но попладнето претседателот Талат...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Заев ја втурнува државата во уште поголема криза, тој е изворот на кризата и мора да си оди (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Република Македонија влегува во општествена, економска и политичка криза. Неспособноста да се управува со политичките процеси, да се испорача резултати кои се ветија и кои...