vesti24.mk

Tag : Фејсбук

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Големите компании го бојкотираат Фејсбук, паѓаат акциите

admin
На крајот на 18 век аболиционистичкото движење ги поттикна Британците да не користат добра произведена со робовски труд. И тоа успеа. Дури 300.000 луѓе престанаа...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук ќе ги обележува потенцијално штетните објави

admin
Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штетните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги остави заради нивната важност за јавноста....
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Вибер ги прекинува деловните односи со Фејсбук

admin
Една од водечките апликации за размена на пораки и бесплатна комуникација во свеот, компанијата „Ракутен Вибер“ соопшти дека ги прекинува сите деловни односи со Фејсбук....
ЗАБАВА

Facebook ќе им овозможи на своите вработени да продолжат да работат од дома

admin
Се очекува Facebook повторно да ги отвори своите канцеларии некаде во јуни, но од компанијата се одлучија да на своите вработени им овозможат да продолжат...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Криза во Фејсбук: Половина од вработените ќе работат од дома

admin
Генералниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг најави дека очекува дека во следните десет години околу 50 проценти од вработените во компанијата да  работат од дома....
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

ФОТО: Новата опција на Фејсбук ги раскара корисниците

admin
Новата реакција поврзана со пандемијата на коронавирус пристигна на Facebook. Покрај лајкови, срца и други емотикони, Фејсбук додаде и реакција која означува дека лицето се...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук ќе ги спречува дезинформациите за коронавирусот

admin
Фејсбук работи на спречување на дезинформации и потенцијално штетните содржини за коронавирусот, откако на социјалните мрежи почнаа да се појавуваат лажни вести за епидемијата, соопшти...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук го ограничува политичкото огласување на своите мрежи

admin
Компанијата Фејсбук соопшти дека наскоро на своите корисници ќе им овозможи сами да го намалат бројот на политичките и општествено ангажираните маркетинг компании на Фејсбук...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Важна и загрижувачка информација за сите кои користат Фејсбук

admin
Научниците тврдат дека после одредено време на користење на социјалната мрежа Фејсбук можат да се почувствуваат симптоми на клиничка депресија. Веќе подолг период се зборува...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Четири милиони евра казна за „Фејсбук“ во Унгарија

admin
Унгарската агенција за заштита на конкуренција нареди Фејсбук да плати казна од 1,2 милијарди форинти, или нешто помалку од четири милиони долари, поради доведување во...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Си-Ен-Би-Си: „Фејсбук“ се во проблеми, не знаат како да потрошат 52 милијарди долари

admin
Фејсбук има проблем од 52 милијарди долари – иако компанијата има поеќе пари од речиосите сите американски фирми, Вашингтон толку „им се наострил“ на лидерите...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук наоѓа профили само со помош на снимка од нечие лице

admin
Фејсбук има програма која ги препознава луѓето на основа на црти на лицето и го насочува корисникот на профилот на тоа лице. Апликацијата не е...