vesti24.mk

Tag : филхармонија

ВЕСТИ КУЛТУРА

Бетовен: Редефиниција со Јонијан Илијас Кадеша

admin
Оркестарот на Филхармонија в четврток, во 20 часот ќе го одржи концертот насловен „Бетовен: Редефиниција“ на кој како солист ќе настапи виолинистот Јонијан Илијас Кадеша...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт на Илкоски и Имери во Филхармонија

admin
Младите афирмирани уметници – виолинистот Бојан Илкоски и пијанистот Дино Имери, кои како дуо во изминатите седум години имаа заеднички концерти во земјава и во...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт Нова Година – нов почеток! на Филхармонија

admin
Со концертот Нова Година – нов почеток! што ќе се одржи вечер (20.00) Филхармонија ја завршува концертната сезона за 2020 година. Станува збор за несекојдневен...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт „Фузија“ во Камерната сала на Филхармонија

admin
Во Камерната сала на Филхармонија вечерва ќе настапат македонските музичари Стојан Димов (кларинет и саксофон), пијанистите Дино Имери и Маја Поповиќ и саксофонистот Нинослав Димов....
ВЕСТИ КУЛТУРА

Концерт на Филхармонија со солистот Франческо Тристано

admin
Оркестарот на Филхармонија вечер ќе одржи симфониски концерт насловен „Кругови“ на кој како солист ќе еден од најкреативните пијанисти – Франческо Тристано од Луксембург. Диригент...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Раде Шербеџија со бендот „Западни колодвор“ во Филхармонија

admin
Актерот, пејач и поет Раде Шербеџија, кого го нарекуваат најголемиот боем од балканските простори, вечер со проектот „Ti bi htjela pjesmom da ti kažem” ќе...
ВЕСТИ КУЛТУРА

„Мистична деветка“ – концерт на Филхармонијата со виолинистката Фросина Богданоска

admin
„Мистична деветка“ е насловен вечерашниот концерт на Филхармонијата. Како солист ќе настапи македонската виолинистка со меѓународна кариера Фросина Богданоска, која ќе го изведе Концертот за...