vesti24.mk

Tag : Храна и пијалаци

ЗАБАВА

Утринското кафе заменете го со сок од портокал, прочитајте ги овие совети

admin
Утринското кафе на многумина дефинитивно им е најомилениот пијалок, но дали сте се обиделе да го замените со свежо цеден сок од портокал? Доколку ги...
ЗАБАВА

Цитрусното овошје е вистински еликсир за здравјето

admin
Поради ниската енергетска вредност го намалува ризикот од дебелина, додека високата содржина на антиоксиданти го намалува ризикот од хронични болести. Цитрусното овошје е вистински еликсир...
ЗАБАВА

Салата со лук и краставици: Необична, но многу добра за здравјето, еве за што ќе ви помогне

admin
Постојат многу причини да започнете да ја консумирате оваа салата со лук и краставица. Таа е малку необична, но со сигурност ќе го поткрепи вашиот...
ЗАБАВА

Магија на вкусови и мириси: Најдобрата посна сарма потпечена во рерна (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)

admin
Вашите гости и семејството ќе бидат воодушевени Посните сарми се незаменлив дел од трпезата на посните веселби. Затоа ви предлагаме одличен рецепт за необична сарма...
ЗАБАВА

Магија на вкусови и мириси: Најдобрата посна сарма потпечена во рерна (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)

admin
Вашите гости и семејството ќе бидат воодушевени Посните сарми се незаменлив дел од трпезата на посните веселби. Затоа ви предлагаме одличен рецепт за необична сарма...
ЗАБАВА

Што ќе се случи во вашето тело ако месец дена пиете по една чаша СОК ОД ТИКВА, на празен стомак?

admin
Тиквата е многу корисна во која било форма, а една чаша сок ќе биде доволна за внесување на големо количество витамини во организмот. Нутриционистите предлагаат...
ЗАБАВА

Вкусен, сочен и едноставен за спремање: Спремете авокадо тост кој ќе ве држи сити долго време!

admin
На најлесен начин подгответе појадок во кој ќе уживате секое утро. Состојки: 1 авокадо2 парчиња тост лебмалку маргарин2 јајцаКисела павлакасолбиберлук во прав Подготовка: Најпрво треба...
ЗАБАВА

ПЛЕСКАВИЦИ ОД ТИКВИЧКИ И ПИЛЕШКО: Гурманска, а ефтина вечера!

admin
Послужете ги плескавиците од тиквички и пилешкo со зелена салата и јогурт или кисело млеко… Уживајте! Состојки: 200 гр тиквички500 гр мелено пилешко (или мисирка)четвртина...
ЗАБАВА

Една чаша на ден од овој ефтин сок го опоравува црниот дроб: Ги чисти отровите, ги зајакнува крвните садови и ги штити белите дробови од болести

admin
Сокот од црвена зелка е исклучително здрав за црниот дроб, а помага и при неколку други здравствени проблеми. Црвената зелка е одлична храна за здравјето,...
ЗАБАВА

Вакви макарони не сте пробале, тајната е во една состојка

admin
Ако ја сакате италијанската кујна тогаш самите подгответе макарони со чедар. Состојки:две лажици маслодве лажици путертри лажици брашночаша ипол млекотри чаши рендан кашкавалмалку мускатен орев500...
ЗАБАВА

Секој го прави на свој начин, но оваа е најдобрата: Направете празнична пченица која ќе ги воодушеви сите гости

admin
Состојки за празничното жито: 500 грама побела пченица400 грама шеќер400 грама мелени ореви2 кесички ванилин шеќер1/2 овошје од морско оревчеДоколку не ви се допаѓа аромата...
ЗАБАВА

Со три состојки направете го овој здрав чај: Веднаш ќе ја забележите разликата

admin
Потребни се само неколку дена конзумирање на овој здрав чај за да ја забележите разликата. Тој е толку моќен поради моќната комбинација на зелен чај,...