vesti24.mk

Tag : храна

ЗАБАВА

Овие намирници ги сметаме за здрави, но не се препорачува да се даваат на бебиња

admin
На бебињата не им требаат многу калории, но им требаат многу хранливи материи и здрави состојки. Сепак, некои намирници кои обично им се даваат на...
ЗАБАВА

Бабите знаат најдобро, еве зошто овие три работи секогаш ги имаат во кујна

admin
Нашите баби се секогаш грижливи и воглавно попопустливи од родителите. Во кујните на бабите секогаш има храна со неверојатен вкус што никогаш не се заборава....
ЗАБАВА

Цинкот му е непријател на коронавирусот: Еве што треба да јадете за да бидете здрави оваа зима

admin
За да избегнете инфекција со коронавирус во зима, задолжително вклучете ги овие пет намирници богати со цинк, советува „Пигл тајмс“. Според истражувањето, овој минерал (цинк)...
ЗАБАВА

Во случај на труење со храна или стомачен вирус, ова е храната која може да ви помогне

admin
Некои видови храна треба да се избегнуваат. Диететичарот Шери Каспер откри дека алкохолот, високо киселата и зачинета храна можат дополнително да го иритираат стомакот и...
ЗАБАВА

Родители, внимавајте: Не треба да ја давате оваа храна на вашите најмали

admin
Слатки – Торти, колачи, чоколадо, бонбони – најатрактивната храна за малите гурмани. Но, држете го вашето дете подалеку од кондиторски производи: тие можат да предизвикаат...
ЗАБАВА

Храна која предизвикува гасови кај бебињата- внимавајте на овие работи кога им ги давате на децата

admin
Бебињата секојдневно испуштаат гасови и тоа е сосем нормална и природна појава. Но, понекогаш може да се случи тие да се чувствуваат непријатно поради некои намирници...
ЗАБАВА

Оваа храна најдобро влијае врз сексуалниот живот

admin
Двојките кои јадат многу морска храна имаат повеќе секс и имаат поголема веројатност да обезбедат потомство од оние кои ги избегнуваат рибите. Една нова студија...
ЗАБАВА

Храна која предизвикува среќа кај луѓето: Еве за што ви даваат сила овие намирници

admin
Според спроведената студија на универзитетот во Калифорнија, масната храна како пржените компирчиња и солените чипсови, предизвиуваат хемикалии во вашето тело кои имаат дејство кое е...
ЗАБАВА

Намалете го високиот крвен притисок за само 10 секунди: Кога немате таблета при рака, ова проверено делува

admin
Високиот крвен притисок е тивок убиец, а за да ја спречите неговата појава потребно е да ја регулирате исхраната. Тоа веројатно веќе го знаете, но...
ЗАБАВА

Имате навика која може да е штетна: Мора да знаете кои намирници НЕ ТРЕБА да се мијат, а кои секогаш ТРЕБА да поминат низ вода

admin
Иако се чини логично дека секоја намирница пред готвењето треба да се измие, за некои од нив оваа навика е повеќе штетна отколку добра. Миењето...
ЗАБАВА

Кучињата како храна? Корејците длабоко поделени по ова прашање

admin
Во Јужна Кореја, традиционално во летните месеци се јаде кучешко месо. Но, имајќи предвид дека во земјата сѐ почесто кучињата се чуваат како домашни миленичиња,...