vesti24.mk

Tag : Христијанство

ЗАБАВА

Дали знаете кој цвет е симбол на Велигден? Тој е омилен кај многумина a не знаат каква моќна порака испраќа тој

admin
Цветовите се симбол на почит и внимание кон оној кому ќе му ги подарите. Со векови, тоа беше начин да се изразат чувствата. Но, многу...
ЗАБАВА

Христијани носат црвен конец: Круг околу раката со посебно значење, но религијата вели нешто друго

admin
Најчесто се врзува околу раката на новороденче. Носењето црвена нишка околу раката против уроци е стара традиција на словенечките народи, а денес е најпопуларна во...
ВЕСТИ СВЕТ

Владимир Путин предупреди: Поделбите во православието можат да донесат сериозни последици

Ferad Aruc
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека поделбата меѓу православните цркви ќе предизвика „сериозни последици“ после одлуката на Цариградската патријаршија да ја признае автокефалноста на украинската...