vesti24.mk

Tag : Хуавеј

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Хуавеј отвора сопствена фабрика за чипови

admin
Кинеската технолошка компанија Хуавеј планира да отвори сопствена фабрика за чипови, како одговор на американските мерки кои опфаќаат ограничувања на чиповите, во чие производство се...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Ако имате ваков мобилен телефон нема да можете да користите Фејсбук

admin
Компанијата Фејсбук потврди дека нивната апликација нема да ја прединсталира на новите апарати на Хуавеј. Кинеската компанија Хуавеј е под американски санкции, воведени поради безбедносна...
ТЕХНОЛОГИЈА

„Хуавеи“ се гледа како лидер на смартфон пазарот во 2020 година

admin
Продажбите на паметните телефони на „Хуавеи“  се зголемуваат со темпо, кое го надминува планот на компанијата, велат аналитичарите. По искачување на второто место во светот,...
СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

ЦИА и ФБИ: Не ги користете Хуавеј и ЗТЕ смартфоните

Ferad Aruc
Меѓу потписниците се директорите на ЦИА, ФБИ и НСА. Освен Хуавеј, во документите се споменува уште една кинеска телекомуникациска компанија – ЗТЕ, која „американските граѓани...