vesti24.mk

Tag : цвеќе

ЗАБАВА

Ова е убедливо најубавото балконско цвеќе – отпорно е на високи температури, лесно се негува, цвета раскошно

admin
Метеоролозите најавуваат доаѓање на потопли денови, а тоа значи дека сè повеќе време ќе поминуваме надвор. Вистинско време е да ја уредите терасата и да...
ЗАБАВА

Цвет кој го обожава сонцето и не бара посебна грижа: Газанија е идеална како украс за тераса

admin
Газанија е растение што лесно ќе го забележите поради нејзините големи цвеќиња, чии ливчиња се комбинација од неколку бои. Не сака ладно време, и ако...
ЗАБАВА

Не е само украс туку многу повеќе: Зошто треба да имате цвеќиња во вашиот дом?

admin
Ако сте забележале дека во близина на цвеќињата се чувствувате некако поразлично, подобро, тогаш немојте да мислите дека тоа е случајност. Научно е докажано дека...
ЗАБАВА

Ова растение треба да го има во секоја куќа: Го чисти воздухот од секакво загадување, но и носи среќа!

admin
Може да се чува во сенка, но и на светлина. Потребно е многу малку внимание, а добивате многу. Има високо прочистувачко, антимикробно и антибактериско дејство....
ЗАБАВА

Не се само за украс: Зошто мора да имате цвеќе во вашиот дом?

admin
Ако сте забележале дека во близина на цвеќињата се чувствувате некако поразлично, подобро, тогаш немојте да мислите дека тоа е случајност. Научно е докажано дека...
ЗАБАВА

Овие цветови се посебен симбол на есента: Убаво е да ги имате, носат оптимизам и љубов во домот

admin
Хризантемата е едно од најубавите есенски цвеќиња. Во текот на есента често ни недостасуваат веселите бои, а ова цвеќе во нашиот дом може да ни...
ЗАБАВА

Овие трикови ќе ви требаат по 8-ми Март: Како цвеќињата подолго време да ви бидат свежи?

admin
Ова се некои трикови кои ги користат и во цвеќарниците. Розите, каранфилите и хризантемите сакаат многу вода. Лалињата и Герберите можат и со помалку. За...
ЗАБАВА

Божиќна ѕвезда – украс за новогодишните и божиќните празници

admin
Голем број семејства за новогодишните и божиќните празници, освен со китење на елката, домот го украсуваат и со цвеќето божиќна ѕвезда, кое цвета во периодот...
ЗАБАВА

Внимавајте, може ги имате дома: Овие собни цвеќиња се отровни за децатата и за домашните миленици

admin
Спатифилот (’мирољубив крин’) спаѓа меѓу најчестите растенија што предизвикуваат изложеност на отров кај луѓето. Тоа е популарно домашно растение, бидејќи лесно се одржува и може...
ЗАБАВА

Ова цвеќе го штити и чува семејството од зло, а ако го ставите во овој дел од куќата ќе се збогатите (ФОТО)

admin
Омиленото домашно цвеќе на многу жени е фикусот, но сите ретко знаат како тоа влијае на нив и нивниот животен простор. Според фенг шуи ова...
ЗАБАВА

Набавете го уште денес: Ова растение мора да го имате во домот – носи пари и среќа

admin
Божурот е растение кое секоја жена треба да го има во домот и тоа поради многу причини. Тоа е цвет кој има опоен мирис и...
ЗАБАВА

На девојката за роденден и подарил букет од банкноти вреден 52.300 долари, а потоа следувало пеколна казна за него

admin
Маж во Кина на својата девојка за роденден и подарил букет направен од банкноти во вредност од 320 илјади јуани, односно 52. 300 долари. Како...