vesti24.mk

Tag : Црква

ВЕСТИ

Тешка кражба во црквата Св. „Арангел“ во битолско Долно Српци

admin
СВР-Битола информира дека извршена е тешка кражба во црквата Св. „Арангел“ во битолското село Долно Српци. Според првичните информации од црквата одземени се пари и...
ЗАБАВА

Дали се крстите кога минувате пред црква: Откриено е дали ова е механично дејство или христијански чин

admin
Додека едни сметаат како механичко дејство кое нема никаква поврзаност со религијата или со Бог, други овој чин го сметаат како израз на почит спрема...
ЗАБАВА

Човек кој ограби црква, остави порака на чија создржина се зачудија сите

admin
Човек, кој упаднал во црква во едно гратче во американската сојузна држава Конектикат и украл електронска опрема во вредност од 3.000 долари, зад себе оставил порака...
ЗАБАВА

Младоженците се радуваа поради својот најрадосен ден во животот, а потоа во црква ги дочека непријатно изненадување (ВИДЕО)

admin
Покрај тоа што во црквата имало поплава, еден пар од Филипините ништо не успеа да го спречи тој ден да се венча. Филипини се борат...
СВЕТ

Црква изградена врз гробишта: Сега во неа одекнуваат крици од мртви деца!?

Ferad Aruc
Црквата Света Марија и светците во Ворео во Велика Британија веќе со децении им втерува страв во коски на верниците. Откако многумина се пожалија дека...
МАКЕДОНИЈА

Денеска е Задушница – помолете се за покој на починатите и запалете свеќа

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 4 ноември. Денеска е Св. рамноапостол Аверкиј (Задушница). Црквата го нарекува рамноапостол заради неговите успеси во проповедта на...
ВЕСТИ КУЛТУРА

Денеска е голем празник, се слават овие свети маченици

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 октомври. Денеска е Св. свештеномаченик Кипријан и маченица Јустина. Овој Кипријан, што се слави денес како светител,...