vesti24.mk

Tag : црна дупка

ЗАБАВА

Што се случува кога ќе се спојат две црни дупки?

admin
Специјални ласерски детектори во САД и Италија во мај минатата година регистрирале гравитациски шок предизвикан од досега најголемото забележано спојување на црни дупки во вселената....
ЗАБАВА

Човечкото око ова никогаш не го видело- Научниците нашле начин да фотографираат црна дупка во галаксијата

admin
Изгледот на црната дупка со децении ѝ бил познат само на нашата фантазија, но никогаш досега никој не успеал да ја фотографира. Меѓутоа, научниците најавиле...
ЗАБАВА

Во центарот на Млечниот Пат има огромна црна дупка

admin
Научници дојдоа до сознанија дека во центарот на нашата галаксија има супермасивна црна дупка, близу соѕвездијата Стрелец и Скорпија, која е наречена Стрелец А. Научниците...