vesti24.mk

Tag : ЧОКОЛАДО

ЗАБАВА

Новото истражување покажува зошто е потребно да се јаде чоколадо два пати на ден

admin
Во мини-студија, истражувачите од болницата во Бостон откриле дека мали количини на чоколадо наутро и напладне, меѓу другото, можат да помогнат во намалувањето на шеќерот...
ЗАБАВА

Ова сигурно никогаш не сте го јаделе за појадок, а научниците велат дека е најдобро наутро

admin
Според низа истражувања, црното чоколадо ги подобрува когнитивните функции на мозокот, односно ја подобрува меморијата и концентрацијата. Во однос на тоа дека на сите ни...
ЗАБАВА

ФОТО: ПО 120 ГОДИНИ СЕУШТЕ МОЖЕ ДА СЕ ЈАДЕ – пронајдена чоколада која и припаѓала на кралицата Викторија

admin
Конзерваторите во Националната библиотека на Австралија откриле една од најстарите чоколади од Кедбери, стара 120 години, во личните работи на славниот Австралиец, поетот Ендру Бартон...
ЗАБАВА

ВИДЕО: Млад маж од Африка за првпат во животот пробува чоколадо – неговата насмевка ќе ви ги стопли срцата!

admin
На младото момче од Африка му е дадено парче чоколадо кое го пробува по првпат во неговиот живот. Погледнете ја неговата бесецената реакција – Насмевката...
ЗАБАВА

Какаото и чоколадото се корисни за човековото здравје

admin
Нутриционистите секогаш препорачувале дека слатките можат да бидат и здрави, но само ако не содржат премногу шеќер или други штетни состојки што го уништуваат имунитетот,...
ЗАБАВА

Овошјето, виното и чоколадото може да помогнат за понизок крвен притисок

admin
Лошата диета е еден од клучните фактори за кардиоваскуларни болести. Поради тоа, од исклучително значење се истражувањата за врската меѓу исхраната и крвниот притисок. Во...
ЗАБАВА

Нема да му одолеете на ова слатко задоволство: Направете си чоколаден леб каков што досега немате пробано

admin
Ваков десерт сигурно не сте пробале досега. Направете го уште утре. Потребни состојки: 180 г путер, омекнат на собна температура 180 г шеќер 3 јајца,...
ЗАБАВА

Никогаш не го чувајте чоколадото на ова место во домот, повторуваме – никогаш!

admin
Можеби во текот на летото копнеете по коцка ладно чоколадо, но експертот Сара Хартнет тврди дека чоколадото никогаш не треба да го ставате во фрижидер....
ЗАБАВА

Љубителита на чоколадо и ликер ќе бидат задоволни: Совршен летен рецепт за совршено кафе

admin
Ако додадете кафе во чоколадна ледена торта ќе добиете одличен вкус кој ќе го обожаваат дури и оние кои не го сакаат кафето. Потребни состојки:80...
ЗАБАВА

Доцна навечер не смеете да помислите на чоколада

admin
Шеќерот влијае на нарушувањето на сонот, избегнувајте чоколада пред спиење. Премногу шеќер може да доведе до вишок килограми, предизвикува пропаѓање на забите и го зголемува...
ЗАБАВА

Уживајте умерено: 6 легални намирници кои може да предизвикаат халуцинации

admin
Во случај на претерано консумирање на некои од овие 6 намирници може да дојде до халуцинации и некои компликации. Затоа во вкусовите уживајте умерено, како...