vesti24.mk

Tag : Шведска

ЗАБАВА

Дали Шведска цело време беше во право за коронавирусот?

admin
Во април 2020, Шведска беше меѓу десетте земји најтешко погодени од пандемијата на коронавирус. Дневниот број на смртни случаи се искачи над 100, над 500...
ЗАБАВА

Шведски модел: Водечки епидемиолог не препорачува носење маски

admin
Водечкиот шведски епидемиолог, Андерс Тегнел и понатаму одбива да ги препорачува заштитните маски и предупредува дека е многу опасно да се потпираме на нив. -Многу...
ВЕСТИ

ВЕЧЕР ДОЗНАВА: Шведска одби екстрадиција на Дејан Давидовски за 27/4 – “Тоа е политички прогон!“

admin
Во Шведска е одбиено барањето од македонските државни органи за екстрадиција на Дејан Давидовски, обвинет за настаните во Собранието на 27 април 2017 година. Дејан...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Работа во Германија, Шведска и Норвешка со македонски пасош!

Ferad Aruc
Сега и без бугарски пасош лесно може да најдете работа во  Германија, Шведска и Норвешка. Доколку го посетите сајтот, ec.europa.eu/eures, можете да најдете вработување на еден од...
ВЕСТИ СВЕТ

Ќе се работи само по шест часа дневно: Луѓето треба да имаат повеќе време за семејството и приватниот живот!

Ferad Aruc
Шведска целосно преминува на шестчасовен работен ден во обид да ја зголеми продуктивноста и да ги направи луѓето посреќни така што повеќе време ќе посветат...
Uncategorized ЖИВОТ

Текстот на свештеникот од Шведска го „запали“ интернетот: Еве колку се опасни муслиманите

admin
Свештеникот на Шведскиот црковен сојуз, Стефан Линдкуист, на социјалните мрежи објави текст за муслиманите кој ги урна рекордите и во допаѓање и во споделување, а...
ЖИВОТ

Голем скандал ја тресе Шведска – сексуалното насилство главна тема и на Нобеловите награди

Ferad Aruc
Темата за сексуалното насилство ги одбележа речиси сите настани оваа година како и неодмнешното доделување на наградит во светот на забавата – Оскарите, Златниот глобус...
ЗАБАВА

Фантастичен спот за вотката Absolut во кој учествуваат сите вработени и тоа голи – “Вотка која ништо не сокрива”

Ferad Aruc
“Вотка која ништо не сокрива” се воведните зборови на домаќинот на овој спот, Ганар. Имено, тој во следните три минути сосема гол ќе Ве запознае...
СВЕТ

Го разнела рачна бомба од поранешна Југославија: Во експлозија во стокхолмското метри загинал маж

Ferad Aruc
Во експлозијата која се случила пред подземната железница на југот на шведската престолнина на Стокхолм, загинал еден маж, додека уште едно лице било повредено. Тој...
Uncategorized

Мајчиното млеко стана лек против ракот

admin
Супстанцијата „Хамлет“ за само неколку дена по инјектирањето врз болните го покажува своето успешно дејствување и ги уништува заболените ќелии. Според резултатите од едно истражување...