vesti24.mk

Tag : шеќер

ЗАБАВА

Што се случува со кожата кога исклучувате рафиниран шеќер од вашата исхрана: Ефектите подобри од најскапите креми

admin
Внесувањето на рафиниран шеќер преку исхраната доведува до разни проблеми и може да започне воспалителни процеси во организмот. Дури и лекарите кои работеле во зоната...
ЗАБАВА

Предупредување за жените: Зошто е многу важно да избегнувате ваква храна?

admin
Тим експерти од Универзитетот во Калифорнија спроведоа студија, покажувајќи дека со намалување на желбата за „слатки ноќни грицки“, се намалува нивото на шеќер во крвта,...
ЗАБАВА

Како да го исчистите телото од шеќер за само 10 дена: Ова се чекорите што водат до успех

admin
Повеќето луѓе честопати прибегнуваат кон слатки и производи што содржат шеќер, а тоа е главниот виновник за многу здравствени нарушувања и болести. Ако го елиминирате...
ЗАБАВА

Слаткиот вкус може да ни “згорчи“ ако претераме: Колку шеќер смееме да внесуваме дневно според возраста?

admin
Кога станува збор за внесувањето шеќер во исхраната, може да слушнете најразлични совети и предупредувања. Најчести се оние дека во „здравата храна“ како мусли, овошни...
ЗАБАВА

Доцна навечер не смеете да помислите на чоколада

admin
Шеќерот влијае на нарушувањето на сонот, избегнувајте чоколада пред спиење. Премногу шеќер може да доведе до вишок килограми, предизвикува пропаѓање на забите и го зголемува...
ЗАБАВА

Знаете ли дека во цигарите се додава шеќер? Научниците објаснија зошто

admin
Мал број се пушачите кои знаат дека во цигарите се додава шеќер, покажало новото истражување. Истовремено малкумина се свесни дека со додавање на шеќер во...