vesti24.mk

Tag : Јапонија

ЗАБАВА

Отворањето на „Супер Марио“ паркот во Јапонија повторно одложено

admin
Отворањето на првиот забавен „Супер Марио“ парк повторно е одложено бидејќи Јапонија се бори со зголемен број случаи со коронавирус, објави фирмата „Јапонски универзални студија“....
ЗАБАВА

Во Јапонија се отвора забавниот парк „Светот на Супер-Нинтендо“

admin
Тематскиот забавен парк „Светот на Супер-Нинтендо“ требаше да биде отворен оваа година во Осака, Јапонија, поради Олимписките игри во Токио. Но, тоа не се случи...
ЗАБАВА

Мачу Пикчу отворен за само еден турист од Јапонија

admin
Перу го отвори Мачу Пикчу само за еден јапонски турист, кој чекаше скоро седум месеци за да влезе во архитектонскиот древен комплекс на Инките. Туристот...
ЗАБАВА

Долговечна машка панда од зоолошка градина во Јапонија наполни 38 години

admin
Мажјак џиновска панда, кој се смета за најстариот примерок на овој животински вид во светот, кој во заточеништво по природен пат оствари потомство, наполни 38...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Успешен тест на првиот летечки автомобил во Јапонија (ВИДЕО)

admin
Јапонската компанија Скај драјв објави дека успешно го завршила пробното возење на својот летечки автомобил со луѓе во него. Демонстрацијата се одржа на 25 август...
ЗАБАВА

Јапонско одморлиште каде што гостите заспиваат гледајќи во мачки

admin
Невообичаен хостел, поврзан со засолниште за мачки, во префектурата Осака во западна Јапонија, им овозможува на гостите да заспиваат гледајќи во мачките. За многумина, тоа...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Уред за комуникација меѓу луѓето и животните

admin
Јапонски научници работат на развој на електронски уреди што ќе овозможат вид „разговор“, односно размена на мислите меѓу луѓе и животни. Тоа ќе ни овозможи...
ВЕСТИ

МНР: Тројца Македонци се на крузерот кој е под карантин поради коронавирусот

admin
Според последните информации добиени од министерството за надворешни работи на Јапонија, потврдено е присуство на тројца наши државјани на бродот кој е задржан близу Јокохама,...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Јапонија се подготвува за воведување на 6Г мрежа

admin
Јапонската Влада одлучи да почне со подготовки за воведување на мобилната мрежа од шестата генерација ( 6Г), со намера оваа ултрабрза мрежа во Јапонија да...
ЗАБАВА

Во оваа држава МОРА да спиете на работното место

admin
Јапонските работодавци одлучија спиењето на работното место да стане дел од работните одговорности на секој вработен. Тоа не се мисли дека вработените ќе добијат неколку...