vesti24.mk

Tag : јајца

ЗАБАВА

Време е да си засадите велигденска трева: Постапката е лесна, а резултатот прекрасен

admin
Една рака пченица, малку земја и декоративна саксија и имате сè за убаво декоративно жито кое ќе биде бујно до Велигден Ако сакате да имате...
ЗАБАВА

Сите знаете дека појадокот е најважен оброк, но дознајте што е најдобро да јадете наутро

admin
Од најмлади до најстари, сите знаат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа, дури и да сте на диета, не го прескокнувајте. Потребно е...
ЗАБАВА

НОВА ХИТ ДИЕТА СО ЈАЈЦА И ПОРТОКАЛИ – за 15 дена ќе ослабете 15 килограми!

admin
Се заснова на точно утврдени правила … Оваа диета е наменета за дебели луѓе, но и за оние кои имаат проблеми со варење или нечиста...
ЗАБАВА

Занимливости: Која е навистина разликата меѓу кафените и белите јајца?

admin
Кога станува збор за купување јајца, дали најчесто посегнувате по белите или по кафените? Дали од нивната боја зависи вашиот избор? Можеби купувате бели бидејќи...
ЗАБАВА

Ова сигурно го имате во фрижидерот: Јадете ги за појадок, килограмите брзо ќе исчезнат

admin
Од најмлади до најстари, сите знаат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Затоа, дури и да сте на диета, не го прескокнувајте. Потребно е...
ЗАБАВА

Што да направите со вишокот белки и жолчки од јајца? Еве неколку идеи

admin
Кулинарските авантури, особено ако печете колачи, честопати ќе ве остават со неколку белки или жолчки вишок. Но, пред да се упатите кон кантата за ѓубре,...
ЗАБАВА

Не претерувајте: Еве колку јајца смеете да изедете за Велигден

admin
За Велигден не претерувајте со јадење јајца. Според експертите за исхрана, смеете да изедете едно до две јајаца на ден. Ако јадете само белка, може...
ЗАБАВА

Не ја фрлајте водата во која варите јајца, ќе ви биде од помош за нешто важно во домот

admin
Можеби не сте го знаеле, но се работи за одличен трик благодарение на кој ќе ја подобрите грижата за собните цвеќиња. Следниот пат кога ќе...
ЗАБАВА

Тоа што го мислиме за храната било само мит: Слабокрвноста не се лечи со цвекло, а јајцата не го креваат холестеролот?

admin
Нутриционизмот е област која е подложна на ширење на на погрешни информации и митови за исхраната. Причините за ова се бројни, но повеќето се сведуваат...