vesti24.mk

Tag : Јоханес Хан

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Јохнес Хан: И како Северна Македонија во ЕУ дури по 25-30 години

Ferad Aruc
Први на листата се Србија и Црна Гора, 25 до 30 години подоцна во пакет би можеле да влезат Албанија и Македонија, додека Косово и...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Јоханес Хан: Граѓаните во голем број го поддржаа договорот, политичарите да ја почитуваат одлуката

Ferad Aruc
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, со објава на социјалната мрежа „Твитер“ им честита на македонските граѓани што гласале на референдумот и ги повика политичарите да...
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Владина делегација на состанок со Могерини и Хан во Брисел

Ferad Aruc
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, ја продолжува својата работна посета на Брисел, каде заедно со министерот за надворешни работи, Никола...
МАКЕДОНИЈА

Јоханес Хан: За две недели ќе има решение за името

Ferad Aruc
Европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, изрази оптимизам дека грчкиот спор во врска со името на Македонија би можел да се реши во следните 15...
МАКЕДОНИЈА

Јоханес Хан: ЕК ќе препорача почеток на преговорите со Македонија

Ferad Aruc
Европската комисија ќе препорача почеток на пристапните преговори со Македонија и со Албанија, поддржувајќи проширување на Унијата кон Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес...