vesti24.mk

Tag : Џеф Безос

ЗАБАВА

„Блу ориџин“ доби лиценца за пробен лет во Вселената

admin
Американската компанија „Блу ориџин“ на милијардерот Џеф Безос, доби дозвола од Федералната управа за авијација на САД, за пробен лет со луѓе во Вселената. Основачот...
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Безос продаде милион акции на Амазон за 3,1 милијарда долари

admin
Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1 милијарди долари, објави „Форбс“, повикувајќи се...
ЗАБАВА

Најбогатиот човек на светот сега е побогат од било кога: ‘Тежок’ е 171 милијарда долари

admin
Богатството на Џеф Безос повторно се зголемило. Најбогатиот човек на светот сега е побогат од било кога. Откако луѓето ширум светот за време на пандемијата...
ЖИВОТ ЗДРАВЈЕ СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Гејтс и Безос се обединиле: Милијардерите вложуваат во бактерија која би можела да го спаси светот

Ferad Aruc
Двајцата најбогати луѓе на светот одлучиле да ги здружат силите и да работат на развој на бактерија која треба да го намали користењето на азотни...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Најбогатиот човек на светот ги изигра своите работници: Им ја зголеми платата, но им ги укина бонусите, па сега заработуваат помалку

Ferad Aruc
После вестите дека работниците на „Амазон“, една од највредните компании на светот во сопственост на најбогатиот човек на светот, добиваат зголемување на платата од 15%,...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Дали најбогатиот човек на светот уште еднаш потврди дека е шеф од пеколот?

Ferad Aruc
Кога Вики Шенон Ален (49) започнала да работи во складиштето на “Amazon” во Тексас, таа била воодушевена што пронашла работа во најбрзо растечката корпорација во...
ЗАБАВА

Тој е најбогатиот човек на сите времиња, но и голем скржавец: Еве на што сe троши сопственикот на “Amazon”, погледнете го неговиот автомобил

Ferad Aruc
Џеф Безос, сопственикот на “Amazon”, стана најбогатиот човек на светот со богатство од 105 милиони долари. Иако има многу пари, Безос важи за голем скржавец....