vesti24.mk

Category : БАЛКАН

БАЛКАН ЗАБАВА

Колку повеќе одиме кон истокот на Европа…: Белгиски експерти со шокантно откритие за коронавирусот на Балканот

admin
Експертите од Универзитетот Гент (UGent) сметаат дека генетските разлики меѓу жителите би можеле да објаснат зошто во некои земји од коронавирус настрадале многу поголем број...
БАЛКАН ЗАБАВА

Цел Балкан се смее: Бизарно видео на српски политичар и студентки

admin
Драган Марковиќ Палма е контроверзен српски политичар кој на сите можни начини се обидува да биде во центарот на вниманието. Овој лидер на политичка партија...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Граѓаните на Македонија и БиХ од утре ќе можат да патуваат само со лични карти

Ferad Aruc
Договорот меѓу Советот на министри на БиХ и Владата на Република Македонија за условите за патување на државјаните од двете земји стапува во сила од...
БАЛКАН ВЕСТИ СВЕТ

Косово: Специјалци РОСА упаднале во станови на Срби во Косовска Митровица (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Припадници на специјалната единица на Косово РОСА, рано изутрината со повеќе возила во северниот делна Косовска Митровица упаднале насила и уапсиле четири лица. Портпаролот на...
БАЛКАН ВЕСТИ ЦРНА ХРОНИКА

Петмина Срби осудени за убиството на Американецот, двајца ослободени

Ferad Aruc
Најголема казна добил Душан Ранковиќ, и тоа од 10 години затвор. Ненад Јовановиќ и Синиша Петровиќ, кои се бранеле од слобода и се товарат за...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Вучиќ: И Тадиќ купи Мерцедес за 600.000 евра исто како Груевски (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Српскиот претседател Александар Вучиќ во синоќешното гостување во емисијата “Кирилица” на “ТВ Хепи”, меѓу останатото зборуваше и за пресудата на за македонскиот екс премиер Груевски...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Тадиќ изнесе страшни сознанија поврзани со бегството на Никола Груевски

Ferad Aruc
Поранешниот српски претседател, сега лидер на опозициската Социјалдемократската партија (СДС) Борис Тадиќ убеден е дека за време на префрлањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски...
БАЛКАН ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Ferad Aruc
Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион, најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово каде висината на снежната покривка...
БАЛКАН ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Ни доаѓа најстрашен студ досега! Земјата ќе се најде во ледени окови

Ferad Aruc
Научник на НАСА предупредува дека не чека најстрашното замрзнување во модерната историја и дека Земјата ќе биде во ледена прегретка, бидејќи Сонцето влегува во еден...
БАЛКАН ВЕСТИ СВЕТ

Поранешна шефица на бандата “Пинк Пантер”! ја раскажала својата приказна

Ferad Aruc
Оливера Цирковиќ, поранешната шефица на озлогласената банда Пинк Пантер и поранешна кошаркарска репрезентативка на Југославија, гостувала вчера во “RTL Direkt”. Ја нарекуваат и Жена Змеј...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Борбата за Автокефална Црква во Македонија е во Самиот Почеток

Ferad Aruc
Пред неколку недели Слободен печат објави вести за писмото на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј упатено до Македонската Православна Црква како одговор на своето барање за автокефалија....
БАЛКАН ВЕСТИ

Албанија од јануари ги затвора спортските обложувалници

Ferad Aruc
Во Албанија од 1 јануари идната година ке бидат затворени сите спортски обожувалнци. Оваа е одлука на Владата во Тирана која веќе го изготви и...
БАЛКАН ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Жан-Клод Јункер: Вратите на ЕУ затворени за земјите од западен Балкан до 2025 година

Ferad Aruc
На вчерашното обраќање во Австрискиот Парламент, претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер уште еднаш потврди дека вратите на Европската Унија ќе бидат затворени до...