vesti24.mk

Category : СВЕТ

ЗАБАВА СВЕТ

Ова се 10-те најбогати деца во светот – некои се родиле во богато семејство, некои самите успеале од мали нозе

admin
Во светот има многу примери на деца кои без многу напор имаат удобен луксузен живот – без оглед дали се родиле во богато семејство или...
ЗАБАВА СВЕТ

Некои од најчудните закони и забрани на светот

admin
Различни земји, држави, религии и култури во светот со текот на времето си создале свои табуа, закони и забрани, од коишто некои се, најблаго кажано...
ЗАБАВА СВЕТ

Смртта ја раздели најстарата брачна двојка во светот по 79 години

admin
Официјално најстарата брачна двојка во поновата историја на човештвото, се раздели по смртта на Хулио Цезар Мора Тапија на 110-годишна возраст во неговиот дом во...
ЗАБАВА СВЕТ

Ова е најбогатата жена на светот- парите ги стекнала по разводот со сопругот

admin
Писателката филантроп Мекензи Скот е најбогатата жена на светот. По разводот со Џеф Безос, таа доби четири отсто од акциите во „Амазон“. Најбогатиот Американец, Џеф...
ЗАБАВА СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Епл е највредна компанија на светот, го надмина нафтениот гигант

admin
Епл го престигна саудискиот нафтен гигант, компанијата Арамко, и стана компанија со најголема пазарна вредност во светот. По објавувањето на квартална заработка, акциите на Епл...
ЗАБАВА СВЕТ

Научници го пронајдоа местото со најчист воздух во светот

admin
Научници од Универзитетот на Колорадо, веруваат дека го пронашле најчистиот воздух во светот, без честички произведени од човечка активност. Подрачјето се наоѓа над Јужниот Океан...
ЗАБАВА СВЕТ

Палење фотографии, кршење чинии: Како другите земји во светот ја слават Нова година?

admin
Некој дома со најблиските, некој во кафеана или дискотека, некој на некое новогодишно патување на далечна дестинација, или пак на блиските планински места. Во Македонија...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Во Словенија 700 евра минимална плата до 2020 година

admin
Во Народната банка на Република Македонија се одржа 31. сесија на Клубот на истражувачите, на која, по поздравното обраќање на гувернерката на НБРМ, Анита Ангеловска-Бежоска,...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Луксембург и Германија со највисок животен стандард во ЕУ

admin
Од Министерството за финансии соопштија дека се потпишани спогодба и договор за обезбедување средства за изградба на втората фаза од проектот „Парк на електрични ветерници...
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

„Луј Витон“ купува луксузна хотелска групација за 3,2 милијарди долари

admin
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објави јавен повик за доставување понуди за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 3 хектари....
ВЕСТИ ЖИВОТ СВЕТ

Американка во шок кога нејзината снимка завршила на интернет кога уживала под туш во познат хотел

Ferad Aruc
Американката која некои пред три години била снимена додека се туширала во хотел во сопственост на ланецот “Хилтон” во Олбани, го тужела хотелскиот ланец за...