vesti24.mk

Category : ЗДРАВЈЕ

ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Цигарите се многу штетни, но нешто кое секој ден го правиме е поштетно и од пушењето

admin
Истражување спроведено одамна на 122.000 лица кои трчале на подвижна лента, посочува дека речиси постојаното седење е поштетно од цигарите, дијабетесот, па и од срцевите...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Овој сок го подобрува расположението и здравјето, еве како да си го направите

admin
Овој природен сок делува против уморот, лошото расположение и здравјето подобро и од некои лекови. Потребни состојки за четири чаши: 4 шолји ладна вода 2...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Кандидата го “јаде“ вашиот организам – еве како да ја препознаете и да ја победите

admin
Поради некои околности, како земањето на антибиотици, природната рамнотежа на бактериите се нарушува и тие можат да се претворат во агресивен облик. Таквите бактерии предизвикуваа...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

И косата ви дава знаци дека нешто не е во ред со вашето здравје – препознајте ги и реагирајте

admin
Според експертите, вашата коса е значаен показател за тоа какво е вашето здравје. Промени во изгледот и здравјето на косата може да укажуваат на посериозни...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Убаво е да се грижите за здравјето, не не претерувајте – и ова може да има штетни последици

admin
Едно истражување покажа дека и претераната грижа за здравјето може да се одрази подеднакво лошо колку и неводењето грижа за сопственото здравје. Недоволното движење, лошата...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Многумина не ги сакаат, но еве зошто е здраво да ги јадете семките од лубеница

admin
Луѓето се навикнати да ги фрлаат семките од лубеница, веројатно затоа што како деца нѐ учат дека не е добро да ги јадеме. За детските...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Сите ги пиеме овие сокови, а многу се штетни за здравјето

admin
Овошните сокови кои содржат додаден шеќер во големи количини се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од други заболувања, тврди една американска студија....
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Ставете лимон во собата во која спиете: Кога ќе дознаете како помага, веднаш ќе го направите тоа

admin
Познато е дека лимонот е богат со витамин Ц и како таков е многу добар за вашето здравје. Се додава во чај или се пие како...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Овие емоции се лоши за вашето здравје: Гневот го оштетува црниот дроб, шокот-срцето…

admin
Како што стресот влијае врз работата на срцето, така и некои силни емоции влијаат врз некои други органи. Алтернативната медицина го поврзува негативното мислење и...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Престанете веднаш: Овие грешки ги правите после јадење, а многу се штетни за вашето здравје

admin
Луѓето често имаат нездрави навики со кои несвесно си го нарушуваат сопственото здравје, дури и ако правилно се хранат. Здравата исхрана е клучна за здрав...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Кои се знаците кои ви покажуваат дека на вашиот организам му недостасува витамин Ц?

admin
Витаминот Ц го зајакнува вашиот имунитет и го штити организмот од настинки и грип, па затоа мора редовно да го внесувате. Со оглед на предупредувањата...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Овие лушпи ги фрламе, а многу се здрави: Помагаат за слабеење и помирен сон, а влијаат и на кожата

admin
Лушпата од банана содржи многу важни витамини и минерали, а еве зошто треба да ја користите: Веќе знаеме дека бананите освен што се вкусни содржат...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Не ги игнорирајте овие симптоми: Ако ги имате, веднаш посетете доктор

admin
Поради неговото големо значење за организмот и за здравјето, важно е да знаете како да препознаете оштетен црн дроб. Ова е листа на 10 можни...