vesti24.mk

Category : ЗДРАВЈЕ

ВЕСТИ ЗДРАВЈЕ

АЕК ќе спроведува студија како 5Г мрежата влијае врз здравјето на луѓето

admin
Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието на 5Г мрежата врз...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Јо-јо ефектот е кошмар кога држите диета, еве зошто килограмите се враќаат!

admin
Проблемот со кој се соочуваат многу луѓе за време на диетата е таканаречениот јо-јо ефект. Ефектот јо-јо значи дека луѓето губат телесната тежина неколку пати,...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ ЉУБОВ И СЕКС

Филмовите за возрасни се опасни по здравјето

admin
Гледањето филмови за возрасни може да биде штетно и опасно за човековото здравје, сметаат стручните лица. Од друга страна пак, некои стручњаци сметаат дека порното...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Јадете портокалово: Морков и тиква за поздрав живот

admin
Медицината веќе долго време советува дека секое овошје и зеленчук со портокалова боја драстично го намалуваат ризикот од болести на срцето, очите, малигни болести, пореметување...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Знаете дека е здрава, но овие својства на зелката ќе ве изненадат

admin
Зелката има безброј полезни својства за здравјето на организмот. Поставувањето на лист од зелка на челото може да ја смири болката во главата. Зелката е...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Не ви требаат скапи третмани за убава кожа, еве како ви помага редовното туширање

admin
Влагата која се создава за време на туширањето со топла вода е благодет за дишните патишта, синусите, грлото и бронхиите. Ако се концентрирате на бавно...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Овие работи свесно ги правите, а не знаете колку штета си нанесувате на себе

admin
Бубрезите се незаменлив пар органи без кој организмот не може да функционира. Оштетувањето на бубрезите често станува неосетно, а кога симптомите ќе почнат да се...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Заштитете се од грипот: Овие шест производи ќе ви помогнат во битката

admin
Многу луѓе не посветуваат внимание кога се зборува за здравје и имунитет, мислејќи дека ќе чујат исклучително сложени совети. Но постојат шест едноставни производи, кои...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Знаете дека е здраво да ги јадете, но не сте свесни за сите добивки од мандарините

admin
Мандарините се овошје кое се јаде во лето и зима, а помагаат на многу начини освен што се вкусни. Имаат само 46 калории, многу витамини...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Премногу седење за време на празниците остава долготрајни последици врз здравјето

admin
Само две недели седење за време на божиќните и новогодишните празници може да остави трајна штета врз здравјето, покажува ново истражување што го пренесува британски...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Прочитајте го ова и престанете да се расправате со партнерот!

admin
Расправијата со партнерот може да биде причина за моќна, физичка болк, вели една студија спроведена на Универзитетот во Северозападен Илиноис. Научното истражување траело две децении,...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Имаат непријатна миризба, но мора да ги јадете: Тие го намалуваат ризикот од рак

admin
Исхраната богата со лук и кромид може да ги намали ризиците од заболување од неколку видови на рак. Анализирајќи ги резултатите од 8 студии спроведени...
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ ХОРОСКОП

Дневен хороскоп: Секој знак со здравствени проблеми, дознајте кои се вашите

admin
ОВЕН Работa: Работната ситуација не ви е стабилна и тешко ви е да се помирите со тоа. Ве очекува неповолен период. Љубов: Ве очекува фаза...