vesti24.mk
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Арсовска: Подземна сообраќајница, кружен тек и нови булеварски решенија за општина Кисела Вода- Најдобрите денови за Скопје допрва доаѓаат

ECA

Кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, вечерва на средба со граѓаните на Кисела Вода ја претстави својата изборна програма за модерно Скопје, истакнувајќи дека на Кисела Вода и на градот му се потребни решенија, а токму решенијата кои секојдневно ги дискутира со скопјани, ја градат нејзината визија за Скопје да прерасне во урбана, чиста, модерна европска метропола.

„Во нашата програма имаме и конкретни решенија, кои во партнерство со вашиот градоначалник ќе ги реализираме за Кисела Вода Ќе го изградиме ЈУЖЕН КОРИДОР – што ќе значи брзо и ефикасно поврзување на Кисела Вода со Центар – преку подземна сообраќајница, кружен тек и нови булеварски решенија и на потегот кај Рампа, но и на крстосницата помеѓу улиците Павел Шатев и Јордан Мијалков. Брзо и лесно стигнување на сите жители на Кисела Вода до центарот на градот. И ќе ја поврземе Кисела Вода со Аеродром преку улицата Народни Херои, па се до 3та македонска бригада. Но, нема да го заборавам и булеварот Борис Трајковски – ќе го поврземе Драчево со Кисела Вода. Да, токму тој булевар кој последните 4 години беше заборавен и Градот Скопје не мрднуваше со прст, за сега пред избори да им текне да се сликаат дека нешто прават. Во програмата предвидуваме и нови велосипедски патеки и реконструкција на постоечките. Се обврзувам и на нова противпожарна станица во општина Кисела Вода со капацитет за пет противпожарни возила”, потенцираше Арсовска.

Арсовска ги повика граѓаните да ја поддржат нејзината програма за модерно Скопје, истакнувајќи дека после 17 октомври Скопје повторно ќе биде град на среќни луѓе, а градот ќе го менаџираат вистински професионалци.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts