vesti24.mk
ЗАБАВА

Брз и вкусен колач од сливи, мора да го пробате

ECA

Овој брз колач од сливи е одличен за да се заблажите по ручекот. За мерка користете чаша од 2 децилитри.

За тесто:

3 јајца
чаша шеќер
чаша зејтин
чаша јогурт
чаша гриз
чаша брашно
прашок за пециво

Фил:

околу 800 грама сливи
3 лажици шеќер

Посип:

околу 100 грама презла
шеќер по вкус
малку зејтин

Подготовка:

Соединете ги состојките за тестото, половината ставете ја во мала тава и печете 200 степени околу 10 минути. Потоа ставете го филот (заедно со сокот кој сливите помешани со шеќерот ќе го пуштат). Покријте со вториот дел од тестото и печете уште дваесетина минути.

Посипете со презла (пропржена на малку зејтин со шеќер)

Добар апетит.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts